czwartek, 26 lipca 2007

Wczesnoporonna pigułka „dzień po” powinna być zabroniona.

Dokument FPN: Wczesnoporonna pigułka „ranek-po” powinna być zabroniona.

Pigułka wczesnoporonna tzw. „ranek- po” lub "dzień po" (MAP z angielskiego "morning-after pill"), która zwana jest przez zwolenników aborcji środkiem antykoncepcji ratunkowej jest tak naprawdę dużą dawką hormonów przepisywanych przez lekarzy jako środek kontrolujący poczęcie. Według producentów MAP tabletka ta musi być zażyta do 72 godziny po stosunku, aby otrzymać pożądany efekt (1). Podczas gdy pierwszą funkcją MAP jest zapobieganie owulacji, drugą jest zapobieganie implantacji zapłodnionego już jaja. Dlatego też MAP wzięty po zapłodnieniu powoduje chemiczną aborcję.
[od red.w Polsce są zarejestrowane 2 środki MAP: Postinor Duo i Escapelle]

Trzy powody dla których Family Planning Network nie zgadza się ze stosowaniem tabletki "dzień po":

Powód pierwszy: MAP niszczy maleńkie ludzkie życie

Mimo tego, iż pierwotną funkcją pigułki "dzień po" (MAP) jest zapobieganie ciąży przez zahamowanie owulacji, drugim efektem MAP jest zapobieganie zagnieżdżeniu się w ścianie macicy już zapłodnionego jaja. Ten drugi efekt należy już do aborcji i jest zniszczeniem maleńkiego życia. Zwolennicy twierdzą, że takich przypadków jest naprawdę mało, jakkolwiek stwierdzenie to jest niemożliwym do udowodnienia. Mimo tego nawet kilka poronień, wykonanych tą droga nie jest możliwe do zaakceptowania.

Głównym celem MAP jest wywołanie w organizmie kobiety sytuacji hormonalnej podobnej do ciąży. MAP działa na trzy główne sposoby:

 • może zapobiec lub opóźnić uwolnienie jaja (owulacji)
 • może zapobiec zapłodnieniu jaja przez plemniki poprzez zagęszczenie śluzu w szyjce macicy
 • może zmniejszyć grubość ścianek macicy, co zapobiega zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja (embriona) (2)(3)

Kiedy dwie pierwsze funkcje opisane powyżej zawiodą, wtedy może dojść do zapłodnienia jaja przez plemnik. MAP zwalnia ruch zapłodnionego jaja w jajowodach. W tym samym czasie jako skutek działania MAP wewnętrzna ściana macicy marszczy się i robi cieńsza czego skutkiem jest wytworzenie bardzo nieprzyjaznego środowiska wewnętrznego dla nowo powstałego życia.(4) Końcowym efektem jest zapobiegnięcie zagnieżdżeniu embriona w ścianie macicy i odrzucenie go przez organizm. Jedno z badań ukazało, że właśnie ten wczesnoporonny efekt MAP jest głównym działaniem tej pigułki.(5) Według jednego z naukowców dr Walter’a Larimore’a “ grubość błony śluzowej macicy jest związana z jej zdolnością do przyjmowania embrionu. Kiedy błona ta jest za cienka wtedy nie może dojść do implantacji embrionu”.(6)

Mimo tego, że zwolennicy tej pigułki twierdzą, że nie ma ona zdolności poronnych tak naprawdę ich definicja ciąży jest mylna. Początkiem ciąży jest połączenie się jaja i plemnika (zapłodnienie), które tworzy małe ludzkie życie. Pod każdym względem połączenie się tych dwóch komórek tworzy nowe życie. Dlatego też MAP, przerywa ciążę, która już trwa.

W oczywisty sposób zwolennicy aborcji i firmy farmaceutyczne popierające stosowanie pigułki MAP i podobnych środków organizują kampanie, których celem jest rozpowszechnienie fałszywej definicji ciąży. Na skutek tego działania miliony ludzi dało się przekonać, że momentem początku ciąży jest zagnieżdżenie się jaja w macicy a nie połączenie plemnika z jajem. Dr Joseph Stanford, profesor Medycznej Szkoły na Uniwersytecie Utah (USA) (7) nazywa tą kampanię “celową zmianą definicji ciąży”.(8) Stanford, jako jeden z czterech doradców FDA (Food and Drug Administration), która zaakceptowała użycie i rozpowszechnienie tzw. pigułki Planu B (MAP) jako ogólnodostępnego środka, twierdzi iż pigułka ta jest środkiem poronnym, gdyż powoduje zniszczenie już zapłodnionego jaja.(9) [red. odpowiednikiem pigułki Planu B w Polsce są środki: Postinor Duo i Escapelle]

Jedną z organizacji, która propaguje fałszywą definicję ciąży jest Amerykański College Położników i Ginekologów (ACOG). Według ACOG :

“Aby kobieta zaszła w ciążę musi zajść seria wydarzeń. Trwa to około tygodnia. Wszystkie poniższe wydarzenia muszą mieć miejsce:
 1. musi ona przejść owulację
 2. jej jajo musi być zapłodnione przez męski plemnik
 3. zapłodnione jajo musi zagnieździć się w ścianie błony śluzowej macicy ”(10)

Sperma może znaleźć się w jajowodzie nawet już po 10 minutach od stosunku. Ponieważ jajo gotowe jest do zapłodnienia tylko przez 24 godziny, sperma musi przemieścić się w głąb jajowodu, aby mogło dojść do połączenia tych komórek. Jednakże plemniki w ciele kobiety mogą przeżyć od 3 do 7 dni, w związku z czym ciąża może zaistnieć nawet gdy stosunek płciowy odbył się na kilka dni przed owulacją.

MAP hamuje uwolnienie jaja z jajnika jeżeli jest wzięty przed owulacją. Jednakże pigułka "po" jest najczęściej oferowana kobietom, które już przeszły owulację i mimo sprzeciwu producentów jest on najczęstszym środkiem wywołującym aborcję. Skutkiem zażywania MAP jest utwardzenie ściany macicy tak, aby nowo utworzona zygota ludzka nie mogła się zagnieździć. Jest to chemiczna aborcja.

Powód drugi: Zażywanie MAP rozpowszechnia rozwiązłość seksualną i nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wolność od konsekwencji jaką oferuje MAP jest niebezpieczną “wolnością”. Mimo tego, że MAP oferuje łatwą aborcję nie chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pozorny brak konsekwencji może doprowadzić do jeszcze większej liczby zachorowań. Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii ukazało, że liczba ciąż u nastolatek zarejestrowanych w klinikach planowania rodziny znacznie wzrosła. Wzrosła też ilość przypadków chorób przenoszonych drogą płciową. Badanie to ukazało także, iż rozpowszechnienie tabletek wczesnoporonnych pogorszyło sytuację notowań przypadków chorób przenoszonych drogą płciową od 2000 roku.(11)

Wygląda na to, że środowiska popierające stosowanie pigułki "po" chciałyby jego reklamy jako środka antykoncepcyjnego. Ich sukces w przekonaniu kobiet, że ciąża zaczyna się od momentu implantacji skutkuje osłabieniem moralności tych, którzy znając poronny efekt tego środka nie używaliby go.

MAP nie likwiduje problemu rozwiązłości seksualnej. Poprzez zaoferowanie łatwej metody pozbycia się konsekwencji pozamałżeńskich stosunków płciowych, MAP rozpowszechnia rozwiązłość seksualną i stosunki płciowe z wieloma partnerami. Wzrost zainteresowania przygodnym seksem odzwierciedla się w nazwie tego środka. Nazwa “ranek-po” ukazuje że usuniecie ciąży nie jest czymś wielkim i powinno być traktowane jak mycie zębów czy branie prysznica. MAP dokłada tylko jedną czynność jaką człowiek wykonuje rankiem po stosunku. Jego nazwa- nie tak rzucająca się w oczy jak pigułka wczesnoporonna- usypia moralność i czujność rodziców. MAP ratuje jedynie przed zawracaniem sobie głowy dzieckiem.

Powód trzeci: MAP jest zagrożeniem dla zdrowia kobiety.

Duże dawki hormonów zaburzają cykl menstruacyjny kobiety i mogą powodować odczucie dyskomfortu i ból. Najczęstsze skutki uboczne działania "morning-after pill" (MAP) to: nudności, wymioty, napięcie w piersiach, zaburzenia krwawień, bóle głowy a także zawroty głowy.(12) Niektóre kobiety doświadczają poważniejszych skutków ubocznych takich jak: silny ból brzucha i klatki piersiowej, trudności w oddychaniu, silne bóle głowy, nóg i ramion a także problemy z oczami. MAP może także być zagrożeniem dla kobiet z historiami chorób takich jak atak serca, zawał, rak piersi, wątroby lub rak układu rozrodczego, a także zakrzepy w płucach i nogach.(13)

“Producenci doustnych pigułek antykoncepcyjnych zmniejszyli w nich zawartość hormonów z powodu skutków ubocznych i złego oddziaływania tych środków na zdrowie kobiety. Dziś kobiety są zachęcane, aby używać tych samych środków ze zwiększoną dawką hormonów, jako “antykoncepcji” po zapłodnieniu. Potencjalne efekty uboczne, szczególnie w przypadku długotrwałego zażywania MAP mogą być niepokojące i nie są zbadane dokładnie.”(14)

Producenci fałszywie twierdzą, że pigułka "dzień po" (MAP) jest najbezpieczniejszym produktem tego typu na rynku. Jakkolwiek stwierdzenie to nie jest poparte żadnym naukowym badaniem.(15)

Ponieważ skutki uboczne w przypadku takich leków nie dają o sobie znać zaraz po zażyciu, MAP nie powinien być stosowany. Ujmując to innymi słowami: fakt, iż żadna kobieta nie zmarła zaraz po zażyciu MAP nie jest dowodem na to, że jest to bezpieczny środek. Nie jest pewnym czy duża dawka aktywnych substancji w MAP nie wpływa na płodność kobiety, a także na rozwój chorób takich jak na przykład rak. Mimo tego, że MAP nie może usunąć dziecka już zagnieżdżonego w macicy, skutki dużej dawki hormonów na płód nie są jeszcze znane. Rozpowszechnione użycie “ ratunkowej antykoncepcji” może powodować fałszywe odczucie, iż jest to tak bezpieczny lek jak choćby środek na kaszel. Faktem jest, że do dziś nie było żadnych badań naukowych nad bezpieczeństwem najwyższej dawki levonorgestrelu- czynnego składnika Planu B [od red. także Postinoru Duo i Escapelle].(16)

Z braku naukowych badań nad długofalowymi skutkami MAP, a także nad bezpieczeństwem dawki levonorgestrelu użycie MAP powinno być zabronione. W dodatku naukowe badania dowiodły, iż używanie doustnych środków antykoncepcyjnych, w których skład wchodzą znacznie mniejsze ilości składników, może spowodować zaburzenia i choroby takie jak: atak serca, rak i zatory.(17) Wszystkie te są zagrożeniem dla życia kobiety. Pozostaje tylko pytanie: jak dużo groźniejsze są skutki MAP?

PODSUMOWANIE


Życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia, kiedy to jajo zostaje zapłodnione przez plemnik. Ponieważ życie zaczyna się w chwili zapłodnienia jaja, każdy krok prowadzący do zniszczenia nowopowstałej zygoty jest niszczeniem życia ludzkiego. MAP jest tak stworzony, aby swoim działaniem wywołać chemiczną aborcję, poprzez uniemożliwienie zagnieżdżenia się embrionu w macicy. Dlatego też użycie MAP powinno być zabronione jako problem społeczny.

Poza aborcyjnym efektem MAP, jego działanie jest zagrożeniem dla życia kobiety, które już samo jest czynnikiem pozwalającym na zabronienie używania tego środka. Głównymi czynnikami są tutaj: rozpowszechnienie chorób przenoszonych drogą płciową, skutki intensywnego i gwałtownego użycia tak wielkiej dawki hormonów, zaburzających wewnętrzne środowisko, a także brak badań naukowych nad długoterminowymi skutkami MAP.

Przypisy:

1. http://www.go2planb.com/ForConsumers/TakingPlanB/Default.aspx
2. Carrie Gordon Earll, “Emergency Contraception (Morning After Pill)”, 2004, as found at http://www.family.org/cforum/fosi/bioethics/facts/a0030438.cfm
3. Physicians’ Desk Reference (Montvale, NJ: Medical Economics, 1998).
4. Abdalla HI, Brooks AA, Johnson MR, Kirkland A, Thomas A, Studd JW. “Endometrial Thickness: A Predictor Of Implantation In Ovum Recipients?” Human Reprod 1994;9:363-365. As found at http://www.epm.org/articles/bcp3300.html#_edn8.
5. Fabienne Grou, MD, Isabel Rodrigues, MD, M PH, “The morning-after pill - How long after?” Am. J. Obstet Gynecol. December, 1994, pp.1529-1534.
6. Walter L. Larimore and Joseph Stanford, “Postfertilization Effects of Oral Contraceptives and their Relation to Informed Consent.” Archives of Family Medicine 9 (February, 2000). As found at http://www.polycarp.org/larimore_stanford.htm.
7. http://uuhsc.utah.edu/dfpm/JStanford.htm
8. Elaine Jarvik, “U. doctor disputes claims for the ‘morning-after’ pill.” Deseret Morning News. October 3, 2006. As found at http://deseretnews.com/dn/view/0,1249,650195725,00.html
9. Walter L. Larimore and Joseph Stanford, “Postfertilization Effects of Oral Contraceptives and their Relation to Informed Consent.” Archives of Family Medicine 9 (February, 2000). As found at http://www.polycarp.org/larimore_stanford.htm.
10. American College of Obstetricians and Gynecologists Report. “A Closer Look at Emergency Contraception.” August 2001.
11. David Paton, “Random Behavior or Rational Choice? Family Planning, Teenage Pregnancy and STIs,” presented at the Royal Economic Society Conference, Swansea, April 2004. Cited with permission. www.swan.ac.uk/economics/res2004/program/papers/Paton.pdf
12. John Wilks, “A Consumer’s Guide to the Pill and Other Drugs”, 1997, as found at http://www.morningafterpill.org/mapinfo1.htm
13. Steven Mosher, “The Dangers of the Morning-After Pill”, PRI Weekly, 2004, as found at http://www.lifeissues.net/writers/mos/mos_15dangersmap.html
14. http://www.physiciansforlife.ca/html/life/abortion/articles/morningafterpill.html
15. Wendy Wright, “Talking Points on the Morning-After Pill (MAP)”, 2004, as found at http://www.cwfa.org/articles/5621/CWA/life/index.htm
16. “There are no data on overdosage of Plan B,” Plan B (Levonorgestrel) Emergency Contraception:
Prescribing Information, http://www.go2planb.com/section/prescribing_info/?PHPSESSID=50065b3c473d1c2d512226d7230b5596. As found at www.cwfa.org/images/content/mapalec.pdf
17. Helen C. Pymar, Mitchell D. Creinin, “The Risks of Oral Contraceptives,” Seminars in Reproductive Medicine, 19 (4): 305-312, 2001


Prepared by FPN Policy Analyst Alex Mason. Copyright, 2006. All Rights Reserved.

Family Planning Network,Copyright, 2006. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Artykuł opublikowany za pozwoleniem analityka FPN pana Alexa Masona.

14 komentarzy:

 1. niedawno zostałam zgwałcona,została podana mi pigułka gwałtu,już po fakcie mama zawiozła mnie do lekarza i ten przepisał mi tabletke wczesnoporonna,łyknęłam ja bo było mi wszystko jedno i właściwie to nie wiedziałam co się dzieje,byłam taka oszołomiona i nie zdawalam sobie sprawy z tego co sie wydarzyło,ale teraz ,gdy uswiadomiłam sobie co się stało czuję się okropnie,jak sobie pomyśle że moglam być w ciązy,i ta tabletka zabiła to dziecko,nie mogę tego przebolec,nawet jesli to był gwalt,ja mam wyrzuty sumienia jesli chodzi o to jedno zycie.Mam pytanie :czy jest jakaś mozliwosc by sprawdzic czy sie było w ciazy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TO NIE BYŁO DZIECKO! Dziecko jest wtedy, kiedy się urodzi. Nawet, jeśli doszło do zapłodnienia, to była tylko ZYGOTA.

   Usuń
 2. wiem jedno:do stosunku doszło ok 2 w nocy,aczkolwiek nie wiem czy wczysniej tego nie robił,a tabletke łyknęłam okolo 4 nad ranem,pomóżcie mi,proszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę o kontakt na maila:
  pulsprolife@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. magdek pewnie juz tego nie przeczytasz.To musial to byc chyba lagodny gwalt...bo to jest odebranie Twojej wolnosci i decyzji przez gwalciciela.Nie ma mowy bym takiemu urodzila.Ja bym sie cieszyla gdyby ktos bez proszenia podal mi taka pigulke.Wiem co pisze.Nie ma juz mozliwosci sprawdzic.Jeszcze powiedz,ze pozalujesz gwalciciela?!z Twoich ust to jak przyzwolenie takiemu...i lepiej by jakis ze sklonnosciami nie przeczytal Cie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwałt to gwałt. Nie ma czegoś takiego, jak łagodny gwałt. Bez względu na to, kto to robi: czy obcy, czy mąż, czy kolega!

   Usuń
 6. Magdek idz sie leczyc. Albo jestes księdzem albo zakonnica albo oplaca cie kler w ten czy inny sposob. W kazdym razie nie wierze w ani jeden Twoj przecinek.

  OdpowiedzUsuń
 7. Magdek, to podstawiony klecha! Masz rację Anonimowy!!! Ja nie wyobrażam sobie pokochać dziecko mojego gwałciciela!!! I z tymi tabletkami , to tez kompletna bzdura w tym artykule! Dziecko zaczyna się rozwijać już w łonie, czyli macicy matki! To tylko usunięcie komórki,która nie zagnieździła się w macicy! Nie jestem za aborcją, ale są przypadki(np. właśnie gwałt), gdzie powinna mieć zastosowanie taka pigułka. A poza tym kto pomoże wychować dzieci matce, która ma ich juz kilkoro i męczą się, często przymierając głodem???!!! Bo księża na pewno nie!!! Oni dnbają tylko o swoje interesy i swoje brzuchy!!! I znam osobiście dziewczynę, która w wyniku poczęcia dziecka przez księdza, dokonałą aborcji!!! I gdzie tutaj prawda i sumienie????

  OdpowiedzUsuń
 8. Zachęcam do przeczytania historii :
  http://www.pro-life.org.pl/2009/02/gwat-by-poczatkiem-mojego-zycia.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Zabawne błędy: ciąża rozpoczyna się w momencie implantacji zarodka,nie powstania zygoty.Tego nawet w gimnzajum uczą.

  OdpowiedzUsuń
 10. no fajnie,a może trzeci miesiąc to tylko zygota, jesteście w błędzie, to już jest w pełni człowiek, a ja rozumiem Madzie, ona ma serce i z pewnością będzie lepszą matką niz któraś z was, poczytajcie sobie dzieci co to jest aborcja, zobaczcie zdjęcia i filmy, bo nic nie wiecie a piszecie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam,

  Jako oficjalny przedstawiciel firmy GedeonRichter, producenta leku Postinor oraz Escapelle chciałbym wyjaśnić nieporozumienia, które pojawiają się na wielu forach internetowych.

  Na rynku polskim zarejestrowane są dwa preparaty zawierające lewonorgestrel do stosowania w antykoncepcji PO (antykoncepcja po niezabezpieczonym stosunku lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła). Są to Postinor Duo oraz Escapelle, który został wprowadzony na rynek polski w 2006 roku.

  Początkowo oba preparaty były sprzedawane równolegle.

  Obecnie Postinor Duo nie jest dostępny w aptekach.

  Oba preparaty zawierają lewonorgestrel – Postinor Duo dawka podzielona – 2 tabletki po 750 mcg, Escapelle – 1 tabletka - 1500 mcg i charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak zmniejszenie ilości tabletek do jednej zwiększa pewność zastosowania i co za tym idzie efektywność terapii, dlatego Postinor Duo nie jest sprowadzany i dostępny.

  OdpowiedzUsuń

© puls pro-life