poniedziałek, 6 sierpnia 2007

Coraz więcej ekspertów zaniepokojonych szczepionką HPV

Grupa kanadyjskich profesjonalistów zdrowia publicznego mówi o pewnej liczbie pozostających bez odpowiedzi pytań o szczepionkę przeciwko HPV i że powszechny program szczepień w Kanadzie "jest przedwczesny i mógłby mieć nie zamierzone negatywne konsekwencje".

Abby Lippman, profesor epidemiologii na Uniwersytecie McGilla i jego koledzy, przeprowadzili przegląd aktualnej literatury na temat szczepionki przeciwko HPV i streścili swoje wnioski w artykule wstępnym w Dzienniku Kanadyjskiej Izby Lekarskiej.

Odkryli, że podczas gdy wydaje się, że szczepionka jest wysoko efektywna w prewencji zakażeń HPV typu 16 i 18 (aktualnie uważa się że jest to powód około 70% przypadków raka szyjki macicy), to nie jest jeszcze oczywiste czy zredukowanie takich infekcji przełoży się na mniejszą umieralność na raka szyjki macicy w długim okresie.

Zauważyli, że liczba zgonów na raka szyjki macicy malała w Kanadzie od lat mimo wszystko z powodu szerokiej dostępności powszechnie dostępnego finansowanego społecznie programu badań cytologicznych z użyciem testu Papanicolau.

Podkreślają także, że jest dużo luk w wiedzy o szczepionce:

* nie jest jasne na jak długo szczepionka będzie efektywna;
* albo czy iniekcja przypominająca będzie potrzebna w późniejszych latach;
* jest też brak danych, na temat efektywności szczepionki HPV jeżeli została podana w tym samym czasie z inną szczepionką.

Naukowcy zastanawiają się też, czy program szczepień masowych przeciwko HPV będzie prowadzić do redukcji bezpiecznych praktyk seksualnych i liczby wykonywanych cytologicznych badań przesiewowych.

Zauważają, że stosunkowo mała ilość dziewcząt w wieku od 9 do 15 lat brała udział w klinicznych testach szczepionki Gardasil i najmłodsza z nich uczestniczyła w nich tylko 18 miesięcy.Mimo wszystko dziewczęta z tej grupy wiekowej są podstawowym populacyjnym celem szczepień masowych.

I jak podkreślają, wszystkie ze zrelacjonowanych testów szczepionki przeciwko HPV, czy to Gardasilu, czy jego potencjalnego konkurenta Cervarixu, były sponsorowane w całości albo w części przez producenta szczepionki.

Odnotowując, że Gardasil jest najdroższą szczepionką dla dzieci zaproponowaną do masowego użytku (to aktualnie kosztuje 404 dolarów amerykańskich dla 3 wymaganych dawek), autorzy wskazują, że nie było analizy kosztów efektywności by móc zdecydować czy zaproponowane programy szczepienia spowodują zmniejszenie śmiertelności z powodu raka szyjki macicy.

Autorzy dostarczają kilku ogólnych rekomendacji dla rozwoju programu masowych szczepień przeciw HPV, włączając apel do rządu by edukować społeczeństwo o faktach dotyczących raka szyjki macicy, zakażenia HPV i szczepień HPV oraz aby udzielić poparcia bezstronnym badaniom do uzupełnienia brakujących obecnie danych.

"To jest czas by odetchnąć i zastanowić się nad tym co już wiemy i czego jeszcze nie znamy aby rozwinąć plan oparty o mocne, wiarygodne dowody, które są wartościowe dla każdego", piszą autorzy .

"Poszczególne dziewczęta i kobiety, jak również współtworzący politykę, mogą podjąć rzeczywiście uzasadnione decyzje o szczepieniach tylko wtedy, gdy dysponują wszystkimi dowodami a dzisiaj jest więcej pytań niż odpowiedzi".

4 komentarze:

 1. Wczoraj córka dostała ze szkoły formularz zgody na darmowe (finansowane z naszych podatków)szczepienie przeciwko wirusowi HPV 16 i 18.
  Oczywiście miałem bez zastanowienia odwrotnie to podpisać. Nie zrobiłem tego, mam nadzieję że dokonałem dobrego wyboru. Nie mogę się pogodzić z faktem, że wszystkie instytucje chcą mi wmówić, że bardziej kochają moje dziecko ode mnie i lepiej ode mnie wiedzą co jest dla niego dobre.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  a której klasy to dotyczy?

  OdpowiedzUsuń
 3. ja również nie podpisałam , nie będę eksperymentować na własnej córce tylko dlatego że szczepienie jest darmowe ( sporo kosztuje władze miasta ), skupię się na " zaszczepieniu " w córce robienie badań cytologicznych ....

  OdpowiedzUsuń
 4. czy mozesz zeskanowac dla mnie taki formularz? bede wdzieczny. Możesz się ze mna skontaktować poprzez mój portal, ktory powinien ciebie zainteresować

  http://szczepieniahpv.wordpress.com/

  na samym dole jest link do komentarzy, napisz tam swoj adres to odeśle tobie mój (twoj adres nie zostanie nigdzie opublikowany). Wielkie dzięki.

  OdpowiedzUsuń

© puls pro-life