środa, 29 sierpnia 2007

Hormonalne środki antykoncepcyjne zmniejszają gęstość kości

Badania przeprowadzone wśród kobiet bedących wojskowymi kadetami wykazały, że stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych jest połączone z utratą gęstości kości. Badania analizowały wpływ stylu życia, diety i ćwiczeń na zdrowie kości u 107 kobiet kadetów rasy białej przy Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point (Nowy Jork) i dowiodły, że nieregularne miesiączki i doustne środki antykoncepcyjne miały negatywny wpływ na gęstość kości.

Wcześniejsze opracowania wykazały, że hormonalne środki antykoncepcyjne mają negatywny wpływ na gęstość kości. Naturalny estrogen odgrywa ważną rolę w rozwoju i utrzymaniu masy kości a hormonalne środki antykoncepcyjne zmniejszają ilość estrogenu produkowanego przez organizm kobiety. W listopadzie 2004 Amerykańska Agencja do spraw Leków i Żywności (FDA) oraz Brytyjski Komitet d/s Bezpieczeństwa Leków w wydanym ostrzeżeniu na temat stosowania antykoncepcyjnych zastrzyków progesteronowych wspominały o utracie mineralnej gęstości kości (Committee on Safety of Medicines summary minutes - 10 November 2004).
W 2005 roku grupa kobiet rozpoczęła wart 700 milionów dolarów proces z powództwa grupowego przeciw firmie farmaceutycznej Pfizer, która produkuje Depo Proverę, twierdząc, że środek hormonalny spowodował masywną utratę gęstości kości. Trzy takie procesy w Kanadzie przeciw firmie Pfizer są jeszcze nierozstrzygnięte.

Podsumowanie badań z czasopisma Nutrition and Metabolism


Zobacz też: Depo Provera oskarżona o powodowanie osteoporozy

Groźne działania uboczne pigułki antykoncepcyjnej

(na podstawie LifeSite.net)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life