środa, 22 sierpnia 2007

Pigułka antykoncepcyjna III generacji przyczyną śmierci 31- letniej kobiety.

22 marca ubiegłego roku, 31-letnia Julie Hennessy została znaleziona martwa na podłodze swojego mieszkania, donosi Irish Independent. Była człowiekiem niepalącym, odpowiedniej wagi i brała pigułki Mercilon przez kilka lat. Przyjmowanie pigułek zaskutkowało u niej rozwinięciem się choroby zakrzepowej żył głębokich , stanu, w którym skrzepy tworzą się w głębokiej żyle zwykle w jednej z kończyn. Tak jak w wypadku panny Hennessy, skrzep może się zerwać się i ulokować w płucach powodując śmierć.

Po zakończeniu śledztwa, ojciec Julie - Ray, w towarzystwie żony i dwóch córek zwrócił uwagę opinii publicznej na potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych.

"Pigułka była główny powodem śmierci naszej córki i chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa, aby inne młode kobiet były świadome tych niebezpieczeństw.(...)
Lekarze są świadomi ryzyka ale chcę ostrzec młode kobiety o możliwych konsekwencjach brania tych środków. Nie życzyłbym nikomu aby taka sytuacja zdarzyła się w innej rodzinie" - powiedział pan Hennessy.

Patolog Peter Szontagh-Kishazi zeznał przed koronerem dublińskiego sądu, że pigułka antykoncepcyjna Mercilon spowodowała rozwój zakrzepicy żył głębokich (DVT) u Julie Hennessy.

"Jedynym istotnym czynnikiem była doustna pigułka antykoncepcyjna. Zakrzepy to ogólnie znane ryzyko stosowania pigułki antykoncepcyjnej. Nie ma żadnego innego medykamentu, który powoduje tak duże ryzyko jak pigułka antykoncepcyjna." - powiedział Dr Szontagh Kishazi.

Rzecznik firmy farmaceutycznej Organon, która produkuje pigułki antykoncepcyjne powiedział, że lekarze muszą rozważyć ryzyka i korzyści gdy przepisują jakiekolwiek medykamenty.

Kilku badaczy próbowało zrzucić winę za ten przypadek na podróże samolotem, które były nieodłączne w pracy panny Hennessy. Niemniej jednak, Szontagh Kishazi powiedział,że nie wierzy w to aby przyczyną śmierci był uraz albo loty samolotem.

Dodał, że podczas gdy loty - szczególnie w klasie turystycznej - mogą wywołać zakrzepicę żył, latanie nie było czynnikiem śmierci w przypadku panny Hennessy, ponieważ w takim przypadku do zatoru doszło by w samolocie, lub w niedługim czasie po locie. W tym przypadku, jej stan był" ostatnią komplikacją".

Zakrzepy krwi to tylko jedna z wielu medycznych komplikacji stosowania pigułki antykoncepcyjnej. Według znanej endokrynolog Dr Marii Kraw, badania wykazały, że branie doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększają ryzyko raka piersi u kobiet o 24%. Hormonalne środki antykoncepcyjne powodują większą podatność na zakażenie HPV. Inne choroby przenoszone drogą płciową takie jak: rzeżączka, chlamydia, wrzód weneryczny i kiła występują cześciej u kobiet, które biorą pigułkę. W dodatku, pigułka została poznana jako czynnik powstawania osteoporozy i zmniejszający produkcję mleka podczas laktacji.
( Pełne sprawozdanie z rozmowy z Dr Marie Kraw )

Badania także dowiodły, że pigułka prawdopodobnie powoduje zmniejszenie popędu seksualnego i jedno szczególne opracowanie wykazało, że ten medykament podnosi ryzyko ataku serca o 100% .

Dodatkowo, pigułka antykoncepcyjna działa wczesnoporonnie poprzez zmiany w błonie śluzowej macicy i uczynienie jej nieprzyjaznej dla mającego zagnieździć się jaja. Rezultatem takich zmian w macicy mogą być późniejsze problemy z poczęciem dziecka. Faktem jest, że kobiety, które biorą doustne środki antykoncepcyjne mają o 26% niższy współczynnik płodności.

Odnosząc się do prób wprowadzenia pigułki w łacińskiej Ameryce, Kraw relacjonuje: "Oni rozpoczęli dawkowanie z dziesięć razy większą ilością estrogenu - I co zdarzyło się? Kobiety zmarły w pierwszej fazie tej próby, ale oni byli w Puerto Rico tak nastawieni, 'dobrze…. naprawdę nie mamy etyki medycznej , więc właśnie pójdziemy dalej i będziemy próbować'".

Te ryzyka są obecne, jakkolwiek nawet w przypadku stosowania regularnej, niskodawkowej pigułki antykoncepcyjnej. Jak wskazuje Kraw: "Problemem jest to, że śmierć zdarza się nawet mimo obniżenia dawki estrogenu o około 4 razy w pigułkach niskodawkowych".

Zobacz podobne relacje na LifeSiteNews:

Pigułki antykoncepcyjne mogą trwale zmniejszyć popęd płciowy

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować raka prostaty i pęcherza moczowego u dzieci

(na podstawie LifeSite.net )

2 komentarze:

  1. "Inne choroby przenoszone drogą płciową takie jak: rzeżączka, chlamydia, wrzód weneryczny i kiła występują cześciej u kobiet, które biorą pigułkę"

    To chyba nie wynika z faktu, że biorą pigułkę, lecz że mają wielu (często jednorazowych, niesprawdzonych) partnerów seksualnych i nie używają innego zabezpieczenia oprócz tabletki?

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadza się. Ponadto mają obniżony system odpornościowy i większą podatność na zarażenia.

    OdpowiedzUsuń

© puls pro-life