wtorek, 23 października 2007

Rząd Portugalii narzuca zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej

PORTUGALIA, 18 października, 2007 (LifeSite.com)

Portugalski minister zdrowia zażądał od Portugalskiej Izby Lekarskiej wyeliminowania z Kodeksu Etycznego zapisu dotyczącego możliwości odmówienia przerwania ciąży z powodów etycznych, co wywołało protesty ze strony lekarzy i prawnych ekspertów.


Minister Antonio Correia de Campos, socjalista, opiera swoją dyrektywę na fakcie, że Portugalia ostatnio zalegalizowała wszystkie typy przerwania ciąży podczas dwunastu tygodni ciąży. Mając poparcie prokuratora generalnego Portugalii, oświadczył, że kodeks Izby Lekarskiej jest sprzeczny z nowym prawem, i dał im trzydzieści dni na to aby usunąć ograniczenie.

Obecny kodeks etyczny stowarzyszenia stanowi, że "lekarze muszą zachować respekt dla życia ludzkiego od jego początku" i "praktyka przerwania ciąży stanowi poważne etyczne niepowodzenie".

Decyzja wydaje się podążać za ostatnią strategią wykorzystaną przez lobby i polityków proaborcyjnych w Ameryce Łacińskiej, która utożsamia legalizację przerwania ciąży z ustawowym "prawem" do przerwania ciąży. Pomimo że kary za przestępstwo zostały wyeliminowane z portugalskiego zbioru praw, Konstytucja Portugalii wciąż oświadcza, że "ludzkie życie powinno będzie nienaruszalne" i "kara śmierci nie będzie istnieć w jakichkolwiek okolicznościach."

Decyzja wymuszenia zmian spotkała się z gwałtownym potępieniem ze strony Daniela Serrao, lekarza, który wcześniej przewodził Etycznej Komisji Portugalskiej Izby Lekarskiej, która oświadczała, że "jakikolwiek typ ingerencji jest całkowicie nie do przyjęcia, od kogokolwiek kto nie jest związany z zawodem lekarza , z uwagi na sposób, w jaki lekarze myślą, powinni odpowiadać wobec siebie nawzajem." Portugalska Izba Adwokacka również wydała opinię zaskarżającą decyzję jako "arogancką i apodyktyczną ".

Kontakt:
Ambasada Portugalii w Warszawie
ul.Francuska 37
03-905 Warszawa
tel.(+4822) 511 10 10
fax.(+4822) 511 10 13
mail:embaixada@embport.internetdsl.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life