czwartek, 22 listopada 2007

Pigułki hormonalne a ryzyko chorób serca.


Długoterminowe przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko powstawania zatoru tętniczego, zwiększając ryzyko chorób serca, donoszą belgijscy naukowcy.
Badanie przeprowadzono na ponad 1300 kobietach w wieku od 33 do 55 lat. Wynika z niego, że wśród kobiet, które przyjmowały pigułki antykoncepcyjne przez ponad 10 lat, prawdopodobieństwo pojawienia się w organizmie zatoru tętniczego jest od 20 do 30 proc. większe niż u tych, które pigułek nie stosują - poinformował Ernst Rietzschel z belgijskiego Uniwersytetu Ghent podczas spotkania z przedstawicielami American Heart Association.
Badanie dowodzi również, że ryzyko wystąpienia zatoru tętniczego istnieje u tych kobiet, które przyjmowały antykoncepcję doustną w przeszłości.
Wiele z badanych kobiet przyjmowało starsze tabletki antykoncepcyjne, które miały dwa razy większe poziomy estrogenu od większości pigułek polecanych dzisiaj.

Według pomysłodawców projektu,
potrzebne są dodatkowe prace badawcze aby jednoznacznie potwierdzić i uściślić wnioski wynikające z dotychczasowych analiz. Jak dotąd naukowcy nigdy nie wiązali tak ściśle ubocznych działań pigułek antykoncepcyjnych z ryzykiem zawału lub udaru, choć niejednokrotnie podkreślano zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy w naczyniach żylnych kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję. Pretekstem do szczegółowego badania było przypadkowe odkrycie lekarzy, którzy sprawdzając rutynowo stan zdrowia mieszkanek dwóch belgijskich miast stwierdzili, u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne trzykrotnie większą niż normalnie ilość enzymów występujących przy stanach zapalnych w układzie krążenia.

Na podstawie:

USA Today : "Study links birth control pill to artery-clogging plaque"

The deadly side effects of the birth control pill

Zobacz też:

Pigułka antykoncepcyjna III generacji przyczyną śmierci 31- letniej kobiety.

Newest version of 'the pill' confers same stroke risk as old pill

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life