środa, 16 stycznia 2008

Dwa przypadki śmiertelne wskutek stosowania plastra antykoncepcyjnego

TORONTO, Kanada, 11 stycznia 2008 (LifeSiteNews.com)

Dwie kanadyjki zmarły a ponad szesnaście zgłosiło poważne problemy zatorowe w związku ze stosowaniem Evry, hormonalnego plastra antykoncepcyjnego, który uwalnia estrogen do krwiobiegu bezpośrednio przez skórę.
Departament rządowy do spraw zdrowia publicznego Kanady (Health Canada) ogłosił informacje dotyczące bezpieczeństwa leku ostatnio w 2006 roku, ale ostrzeżenia na temat zwiększonego ryzyka wystąpienia zakrzepów w nogach i płucach nie były wystarczające aby uchronić kobiety od stosowania plastra.

Dwie kanadyjki, które stosowały ten środek umarły z powodu komplikacji wywołanych działaniem plastra w 2006. Jeden z przypadków śmiertelnych był spowodowany atakiem serca, za który producenci obarczyli winą nałóg palenia papierosów. Wiele innych kobiet skarżyło się z powodu zakrzepów, które mogły je doprowadzić do śmierci.

Siskinds, kancelaria adwokacka z Ontario specjalizująca się w prawie handlowym i pozwach grupowych, złożyła pozew przeciwko firmie farmaceutycznej Janssen-Ortho Inc., producentowi plastra. Przesłuchanie zostało zaplanowane w Toronto aby ustalić czy przypadek może być potraktowany przez sąd jako proces grupowy.

Plaster, wywołujący kontrowersje od czasu jego wprowadzenia na rynek, był powodem pozwu grupowego w Stanach Zjednoczonych, gdzie kobiety cierpiały z powodu zatorów krwi w płucach wskutek stosowania plastra. Podczas gdy kilka z tych kobiet stwierdziło, że ten środek nie jest wart ryzyka, zwolennicy stosowania plastra odpowiedzieli, że nie ma żadnego problemu, od kiedy kobiety są ostrzegane w ulotce plastra przed możliwą wystąpienia zatoru.

Każdy, kto zaczyna stosować środki antykoncepcyjne – czy to jest pigułka, czy plaster, czy też spirala – jest tak samo informowany, twierdzi dr Melissa Miorosh, była szefowa instytutu badań nad antykoncepcją na uniwersytecie w Kingston. – Informuję ludzi, że stosowanie jakiegokolwiek środka antykoncepcyjnego, zawierającego estrogen nieznacznie podnosi ryzyko wystąpienia zakrzepu w nodze czy płucu. Jednak nie jest to tak duże ryzyko, jak w przypadku zajścia w ciążę czy urodzenia dziecka – tłumaczy.

Część lekarzy odmawiało przepisywania plastra po ukazaniu się niepochlebnych informacji na temat jego działania, i Amerykański Federalny Urząd Żywności i Leków (FDA) zażądał od Janssen-Ortho dołączenia ostrzeżenia na ulotce o możliwości powstania problemów zakrzepowo-zatorowych.

Polecamy:
"Powikłania antykoncepcji hormonalnej"

"Zagrożenia biologiczne związane ze stosowaniem antykoncepcji" (wykład dr Szymona Wojtylaka AM Gdańsk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life