piątek, 1 lutego 2008

Stawka VAT na artykuły dziecięce wzrośnie do 22 %

Komisja Europejska nakazała wczoraj Polsce podwyższenie do 22 proc. stawki VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce. Zdaniem KE, Polska niezgodnie z unijnym prawem stosuje obniżoną stawkę w wysokości 7 procent.

Komisja zagroziła, że jeżeli polskie przepisy nie zostaną zmienione w ciągu dwóch miesięcy, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Zgodnie z unijnymi dyrektywami obniżoną stawkę VAT można stosować tylko w odniesieniu do ściśle określonych towarów i usług. Ubranka dla niemowląt i buciki dziecięce nie figurują na odpowiednich wykazach. Komisja argumentuje, iż rozumie polską politykę prorodzinną, jednak zaznacza, że dyrektywa VAT jako przyjęta jednogłośnie jest wiążąca dla wszystkich państw członkowskich. KE uznała, że według niej dużo bardziej skutecznymi instrumentami wspierania polityki socjalnej są dopłaty bezpośrednie, takie jak np. do ubranek dla niemowląt czy bucików dla dzieci.

Źródło: PAP

Zobacz: Dzieci Bez VAT- u

2 komentarze:

  1. Pewnie w końcu to wprowadzą, choć ktoś się już zajął sprawą: warto zajrzeć na www.dziecibezvatu.pl. Ciekawe co z tego wyjdzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. w Anglii VAt na artykuly dzieciece wynosi 0 i komisja eurpejska jest wobec nich bezsilna. Wiec niech rzad dowie sie, jak Anglicy bronia swoich obywateli przed vatem. Swoja droga to dziwny nakaz, skoro teraz priorytetem unii jest podobno zwiekszenie dzietnosci . Odsylam do fantastycznego raportu www.ipfe.org

    OdpowiedzUsuń

© puls pro-life