środa, 2 kwietnia 2008

Pierwsze hybrydowe embriony stworzono w Wielkiej Brytanii

Jak donosi serwis BBC, naukowcy w Newcastle po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii stworzyli częściowo ludzkie, częściowo zwierzęce zarodki.

Embriony te przeżyły trzy dni i są częścią badań naukowych nad znalezieniem lekarstw na wiele chorób. Za miesiąc politycy brytyjscy będą debatować nad przyszłością takich badań.

Pod mikroskopem okrągła kula komórek wygląda tak jak zwykły trzydniowy embrion.Ale tak na prawdę to hybrydy- częściowo ludzie, częściowo zwierzęta. Zarodki te zostały stworzone poprzez wstrzyknięcie ludzkiego DNA pobranego z komórek skóry do komórek jajowych krowy, z których prawie całkowicie usunięto materiał genetyczny.

Użycie komórek jajowych krowy grupa naukowców z Newcastle uzasadnia tym, że ludzkie komórki jajowe są cennym źródłem, którego brakuje.

Embriony hybrydowe zostały stworzone wyłącznie do celów badań naukowych i nigdy nie zostaną żywe powyżej 14 dnia.

Naukowcy chcą w ten sposób zdobyć komórki pierwotne, aby zrozumieć szereg chorób począwszy od cukrzycy do wylewu i co za tym idzie znaleźć lek na nie.

Profesor John Burn z Uniwersytetu Newcastle mówi, że badania te są całkowicie etyczne (sic!).

„Posiadamy licencję na owe badania, która została głęboko rozważona. Cały proces odbywa się w próbówkach i nigdy nie dojdzie do tego, aby takie embriony miały szanse pełnego rozwoju. To proces w laboratorium i embriony te nigdy nie zostaną implantowane w jakimkolwiek łonie.”

“Zdobyte już dane wyglądają bardzo obiecująco, ale wciąż mamy przed sobą wiele pracy do zrobienia. Kolejnym krokiem jest doprowadzenie tych embrionów do stanu, kiedy będą mogły przetrwać do około szóstego dnia, tak abyśmy mogli pobrać wtedy komórki pierwotne.”

Badania przeprowadzone w Newcastle zostały aprobowane przez ciało regulujące badania nad embrionami ludzkimi tzw. The Human Fertilisation and Embryology Authority.

Cala sprawa jest bardzo kontrowersyjna.

Krytycy mówią, że stworzenie takich hybryd jest niemoralne.

Kardynał Keith O'Brien, arcybiskup St Andrews i Edynburga ogłosił w zeszłym tygodniu: „ Bardzo trudno jest wyobrazić sobie inną legislację, która by w tak obszerny sposób atakowała świętość i godność ludzkiego życia”.

Dla tych, którzy popierają owe badania, stworzenie ludzkich hybryd jest małym, ale bardzo znaczącym krokiem naprzód. Zaś dla oponentów jest to o krok za daleko.

Źródło: BBC NEW

Zobacz też: Brytyjczycy stworzą hybrydy ludzko-zwierzęce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life