środa, 14 maja 2008

Pigułki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Nowe badania opublikowane w Journal of Obstetrics and Gynecology wykazały, że w nowa wersja pigułek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko chorób serca.

W badaniu, które było prowadzone przez Wydział Nauk Biomedycznych i Technologii Uniwersytetu w Udine we Włoszech, stwierdzono, że pigułki antykoncepcyjne nowej, "trzeciej generacji" podnoszą poziomy " białka C-reaktywnego” (CRP) u kobiet , co z kolei zwiększa u nich ryzyko chorób układu krążenia.

W porównaniu zdrowych kobiet, które stosowały pigułki antykoncepcyjne z grupą kobiet, które jej nie stosowały, badanie wykazało, że u stosujących pigułki było więcej ponad czterokrotnie częściej występowało podwyższone stężenie CRP w organizmie ", stanowiące wysokie ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia". Użytkowniczki pigułek były również 3,9 razy bardziej skłonne do poziomu stężenia CRP stwarzającego "pośrednie” ryzyko dla chorób serca.

Podwyższony poziom CRP jest związany ze stanem znanym jako "niski stopień stanu zapalnego", streszczenie badania mówi, że "może on mieć wpływ na ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, choroby układu krążenia, oraz innych związanych z ustną antykoncepcję w niekorzystnych warunkach u młodych kobiet." Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa” jest medycznym terminem dla zakrzepicy zatorowej, problemu, który był od dawna powiązany ze stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych.

W badaniu ustalono również, że u kobiet stosujących pigułki częściej stwierdzano podwyższony poziom „złego „cholesterolu” (LDL) w stosunku do "dobrego" cholesterolu (HDL), kolejnego czynnika ryzyka chorób serca i udaru mózgu.

Dr John Shea, doradca medyczny kanadyjskiej organizacji Campaign Life Coalition zauważył, że jak na ironię, " doustne środki antykoncepcyjne trzeciej generacji były po raz pierwszy wprowadzone w roku 1994 w celu zmniejszenia ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego.

" Stosowanie środków hormonalnych trzeciej generacji utrzymuje stan zapalny niskiego stopnia, który może zwiększyć ryzyko miażdżycy, co z kolei zwiększa ryzyko zakrzepów tętniczych i żylnych, ataku serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, raka wątroby, i nie nowotworowych guzów wątroby oraz podwyższa ryzyko utraty kości ", powiedział Shea LifeSiteNews.com.

"Należy podkreślić, że stosowanie popularnej doustnej antykoncepcji jest związane z czterokrotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakrzepów krwi oraz że korzystanie z pigułek trzeciej generacji hormonalnych podwyższa to ryzyko, przez współczynnik 1,5. Stosowanie wszelkich pigułek antykoncepcyjnych jest również związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi i raka szyjki macicy. "

Badanie porównuje także wyniki innego opracowania opublikowanego w kwietniu, w którym stwierdzono, że stosowanie antykoncepcji doustnej miało powiązanie ze "stwardnieniem" tętnic ze względu na odkładające się płytki miażdżycowe.

Źródło: LifeSiteNews.com

Zobacz: Pigułka zabija

Od Red: Pigułki antykoncepcyjne III generacji zawierają oprócz składnika estrogenowego składnik progestagenowy taki jak: dezogestrel (np:Marvelon,Mercilon, Novynette, Regulon, ), gestoden (Femoden,Harmonet, Logest, Milvane, Minulet,Tri-Minulet) lub norgestimat (Cilest).1 komentarz:

© puls pro-life