czwartek, 5 czerwca 2008

Europa wyludnia się z roku na rok

Europa Środkowa się wyludnia. Najnowszy raport Eurostatu nie pozostawia złudzeń: społeczeństwa nowych państw Unii Europejskiej kurczą się z roku na rok. Tymczasem liczba mieszkańców krajów starej 15 - wbrew wcześniejszym prognozom - rośnie. Jeśli ten trend się utrzyma, to siła głosu takich państw, jak Polska, Rumunia czy Węgry, w UE stanie się mizerna - donosi „Dziennik”.

Państwa, które przystąpiły do Wspólnoty w ostatnich latach, wyludniają się w ekspresowym tempie, podczas gdy rośnie liczba mieszkańców, w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja i Włochy.

Zdaniem demografów, przyczyny tego zjawiska wszędzie są podobne. – Otwarcie rynków pracy na Zachodzie i emigracja spowodowały, że na przykład Polska i Kraje Bałtyckie ratują tam sytuację demograficzną, pogarszając jednocześnie własną – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem” Priska Flandorfer z Wiedeńskiego Instytutu Demografii. – Dodatkowo ciągle niepewna sytuacja gospodarcza nie sprzyja zakładaniu rodzin i rodzeniu dzieci. Wszystko to prowadzi do tego, że młoda Europa się wyludnia – dodał.

Skutki wewnętrzne dla wyludniających się krajów są oczywiste, krach systemów emerytalnych i załamanie gospodarcze – powiedział „Dziennikowi” Robin Schepherd, brytyjski politolog. – Mało kto jednak bierze pod uwagę fakt, że już w 2014 r. znaczenie kraju w UE będzie jeszcze bardziej, niż teraz zależało od liczby mieszkańców – dodał. W tym roku przestanie obowiązywać nicejski system głosowania w Radzie Unii Europejskiej i wejdzie w życie ten przewidziany przez trakt lizboński, który premiuje kraje najbardziej ludne – czytamy w „Dzienniku”.

Źródło: Dziennik

1 komentarz:

  1. A w 2100 /chyba/ ludność Europy będzie stanowić 2% ludności świata.
    Pozostaje pytanie: ile w tym będzie procent Polaków?

    OdpowiedzUsuń

© puls pro-life