piątek, 27 czerwca 2008

Historia o dziecku z zespołem Downa


W marcu 2008 gubernator Alaski - Sarah Palin urodziła piąte dziecko. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na wiele miesięcy przed porodem wiedziała, że dziecko urodzi się z zespołem Downa.

Razem z mężem pokazali swojego syna Trig Paxson Van Palin kilku fotoreporterom i dziennikarzom opowiadając o przedwczesnych narodzinach i stanie zdrowia pociechy.

Pani gubernator potwierdziła, że ich syn ma zespół Downa- wadę genetyczną, która polega na dodatkowym chromosomie i która zaburza rozwój intelektualny oraz fizyczny dziecka.

Palin, (44 lata) powiedziała, że kiedy po raz pierwszy usłyszała o wadzie dziecka nie wiedziała co myśleć. Nazwała całe to zdarzenie „bardzo, bardzo trudnym” i przyznała, że na początku czuła smutek.

Ale jej rodzina poradziła sobie z tą wiadomością bardzo dobrze. Mówi, że czują się pobłogosławieni przez Boga. „Mając tak dużą rodzinę, czwórkę dzieci, mnóstwo wujków, cioć, przyjaciół wiem, że damy sobie radę. W naszych oczach Trig jest doskonały”.
Najstarszy syn Palin, Track obecnie jest w wojsku i kiedy dowiedział się o narodzinach brata wysłał mamie sms-a : „To cudowne - nareszcie będę miał braciszka”.

W liście do rodziny i znajomych, który Palin wysłała w piątek po narodzinach swojego dziecka napisała:

„Wielu za pewno nam współczuje, ale tak naprawdę nie macie czego nam współczuć ponieważ Trig jest dla nas wielką radością. Po prostu musicie mi w to uwierzyć.”

Napisała też: „dzieci są najbardziej cennym i obiecującym składnikiem tego różnorodnego świata tutaj na ziemi. Trig wcale nie jest inny. Z tym wyjątkiem tego, że posiada jeden dodatkowy chromosom.”

„A do tych ludzi, którzy uważają, że dzieci takie jak Trig nie powinny się narodzić mowię: popatrzcie dookoła siebie. Kto jest normalny a kto nie?”

Szansa wystąpienia zespołu Downa zwiększa się z wiekiem matki. Dla matek poniżej 30 roku życia urodzenie dziecka z zespołem Downa to szansa jeden na 1000. Dla matek takich jak Palin to szansa jeden na 35. Dane te podała Eunice Kennedy Shriver z National Institute of Child Health and Human Development

Większość dzieci z zespołem Downa określa się jako lekko lub średnio upośledzone; istnieje duży zakres w tej dziedzinie. Dziecko takie może nie chodzić do drugiego roku życia, dorosły może nigdy nie być w stanie sam dbać o siebie. Grupy wsparcia podkreślają, że osoby z zespołem Downa nie są wcale inne od osób zdrowych i mogą tak samo jak oni wieść bogate i satysfakcjonujące życie.

Źródło: Anchorage Daily News.com

1 komentarz:

  1. Pani Sarah Palin jest wspaniałą osobą. W ogóle nie rozumiem całej tej nagonki na jej rodzinę...
    A co do jej dziecka - jedno jest pewne. Nikt jej nie zarzuci, że to co mówi, to tylko puste słowa.

    OdpowiedzUsuń

© puls pro-life