poniedziałek, 16 czerwca 2008

Irlandia odrzuciła Traktat lizboński !


Irlandia odrzuciła w referendum Traktat z Lizbony. Z oficjalnych informacji wynika, że za ratyfikacją Traktatu oddano 752 tysiące 451 głosów, a przeciwko 862 tysiące 415 głosów, czyli o 110 tysięcy więcej. Irlandii. Jest to 53,4 proc. Irlandczyków, za poparciem ratyfikacji traktatu głosowało 46,6 proc. obywateli biorących udział w referendum. Frekwencja wyniosła około 50 proc. Podczas odczytywania wyników słychać było wiwaty i owacje.

Politycy z obozu NIE podkreślają, że rezultatu referendum nie da się wytłumaczyć apatią społeczeństwa, gdyż frekwencja była zaskakująco wysoka. Szef ruchu Libertas, zrzeszającego przeciwników ratyfikacji - Declan Ganley nie krył zadowolenia. Jak podkreślił, że Irlandia to jedyny kraj który przeprowadził referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Zwolennik ratyfikacji były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox powiedział natomiast, że wynik referendum rozczarowuje, ale trzeba go uszanować. Odrzucenie traktatu przez Irlandczyków oznacza, że nie wejdzie on w życie od stycznia przyszłego roku, jak chciała Bruksela. Ten temat zapewne zdominuje unijny szczyt w przyszłym tygodniu.

Pat Cox nie chciał spekulować, czy jest sposób na ocalenie Traktatu.
Niektórzy sugerują, że referendum powinno być powtórzone, tak jak było to w przypadku Traktatu z Nicei. 7 lat temu Irlandczycy odrzucili Traktat, zaakceptowali go dopiero rok później, w powtórnym głosowaniu. Traktat zastępuje niedoszłą unijną konstytucję, odrzuconą w referendach francuskim i holenderskim w 2005 r. i teoretycznie ma na celu zapobieżenie paraliżowi decyzyjnemu w poszerzonej UE. Jednym z głównych argumentów podnoszonych przez przeciwników traktatu jest zapis o nadaniu Unii Europejskiej osobowości prawnej, co w opinii niektórych prawników i politologów oznacza de facto powstanie nowego państwa. Podpisany 13 grudnia 2007 roku Traktat Lizboński miał wejść w życie 1 stycznia 2009 roku i zastąpić odrzuconą w 2005 roku przez Francję i Holandię konstytucję UE. Dotychczas ratyfikowała go ponad połowa z 27 państw Unii. Odrzucenie Traktatu Reformującego Unię oznacza, że w dalszym ciągu obowiązywać będą ustalenia Traktatu Nicejskiego.

Źródło: TVN24/PAP/IAR/Bankier.pl

Zobacz:
Boże błogosław Irlandię !

Irlandzki prztyczek w unijny nos

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life