wtorek, 3 czerwca 2008

Na przekór medycynie dziecko z ciąży pozamacicznej urodziło się zdrowe

Australijka 34-letnia Meera Thangarajah urodziła zdrowe dziecko, które rozwijało się w jej prawym jajniku. Dziecko przyszło na świat w następstwie ciąży pozamacicznej - podała agencja Associated Press.
Agencja pisze, że kobieta nie miała żadnych objawów chorobowych czy komplikacji podczas ciąży, dlatego też lekarze byli zaszokowani, gdy dokonując cesarskiego cięcia w 38 tygodniu ciąży odkryli, że dziecko rozwinęło się nie w macicy, lecz w jajniku.

Szefowa szpitala w mieście Darwin Robyn Cahill powiedziała: "Nazwaliśmy to cudem". Nowo urodzona dziewczynka waży 2,8 kg.

Większość ciąż ektopowych kończy się poronieniem lub są wcześniej usuwane ze względu na ryzyko pęknięcia jajowodu, co zazwyczaj prowadzi do krwotoku wewnętrznego i może spowodować śmierć matki.

Ciąże ektopowe stanowią 1-2%, z tego 95% przypadków powstaje w wyniku zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w jajowodzie. W 0,5% przypadków (łącznie z opisanym), dziecko rozwija się wewnątrz jajnika.

Ciąża ektopowa występuje najczęściej u kobiet między 26 a 30 rokiem życia. Przyjmuje się, że na każde 100 porodów występuje 1 ciąża ektopowa. Do czynników ryzyka rozwoju ciąży ektopowej należą:
• stany zapalne narządów miednicy małej
• zabiegi operacyjne jajowodów i jajników
• choroby przenoszone drogą płciową (zakażenie dwoinką rzeżączki, Chlamydia i Mycoplasma hominis)
• stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych
• stymulacje owulacji w terapii niepłodności.(źr.MediWeb.pl)

Źródło: BBC NEWS

Zobacz też: Dziecko z ciąży pozamacicznej urodziło się zdrowe- HLI rok 2006Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life