wtorek, 3 czerwca 2008

Panel dyskusyjny w sprawie aborcji

Najstarsza i jedna z najbardziej renomowanych uczelni w Polsce - Uniwersytet Jagielloński, którego donatorką była święta Królowa Jadwiga, firmuje wątpliwej jakości imprezę, jaką jest panel dyskusyjny "Czy Trybunał w Strasburgu zalegalizował aborcję? - Wyrok Alicja Tysiąc przeciwko Polsce" – informuje „Nasz Dziennik”. Imprezę reklamuje wyjątkowo wulgarny plakat autorstwa znanej skandalistki Doroty Nieznalskiej z nagą kobietą przepasaną „koroną” cierniową.

Dobór interlokutorów i sposób reklamy spotkania wskazują, że organizatorzy już dysponują "jedyną słuszną" tezą – czytamy w „Naszym Dzienniku”. Imprezę firmują Europejskie Forum Studentów AEGEE-Kraków i Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ten plakat, w istocie swej ordynarny i prymitywny, dezawuuje całe spotkanie jako spotkanie akademickie, on zawiera właśnie fałszywą tezę, odpowiednio ustawia i ukierunkowuje dyskusję w sposób tak agresywny, że wszystkie argumenty w obronie życia i praw poczętego dziecka brzmieć będą nieprzekonująco – podkreślił prof. Piotr Jaroszyński, filozof kultury z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. – Jest tu również pogarda dla kobiety jako matki, którą ukazuje się w sposób obnażony, a więc również bez szacunku do niej jako kobiety – zaznaczył. Jego zdaniem, użycie takiej formy obrazu jest manipulacją, negatywnie nastawiającą odbiorcę do problemu ochrony życia, niedopuszczalną w dyskusjach naukowych.

W opinii organizatorów spotkania, plakat nie jest obraźliwy, a taki wyraz ekspresji został użyty celowo, by przykuć uwagę przechodniów. – Ten plakat ma przyciągnąć uwagę, ma zmusić ludzi do dyskusji i po to panel jest organizowany. Jest to pewien środek wyrazu, który na pewno już spowodował dyskusję. Na mieście jest tyle plakatów, tyle różnych wydarzeń nie jest zauważonych, a ten plakat przykuł uwagę różnych środowisk i o to nam chodziło, żebyśmy na tym panelu dyskusyjnym mogli porozmawiać z ludźmi, którzy mają różne poglądy i skonfrontować je ze sobą – powiedziała „NDz” Joanna Szmyd z AEGEE-Kraków.

Jak przypomina „Nasz Dziennik”, Trybunał w Strasburgu orzekł 20 marca 2007 r., że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, uniemożliwiając Alicji Tysiąc legalną aborcję, którą polskie prawo gwarantuje w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia matki.

Termin panelu: 5 czerwca 2008 roku, godz. 16:00

Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Rynek Główny 34, sala 33, III piętro


Zaproszeni goście i uczestnicy:


dr Ireneusz C. Kamiński - Uniwersytet Jagielloński, Polska Akademia Nauk

dr Monika Gąsiorowska - adwokat Alicji Tysiąc i jej reprezentant przed Trybunałem

dr Adam Bodnar – Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski

dr Maja Grzymkowska – Biuro Rzecznika Prawo Obywatelskich, Uniwersytet Jagielloński


Dyskusję poprowadzi dr Paweł Czubik, Instytut Europeistyki UJ


Źródło: PiotrSkarga.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life