środa, 16 lipca 2008

Późne macierzyństwo ma związek ze wzrostem liczby cięć cesarskich

Jak donosi serwis HLI News, naukowcy brytyjscy z Uniwersytetu w Cambridge potwierdzili, że odkładanie ciąży na później w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia liczby cięć cesarskich . Wnioski z tych badań opublikowano w "Public Library of Science Medicine".

Członkowie zespołu badawczego analizowali dane zebrane w grupie ponad 500 tys. kobiet, które w od roku 1980 do 2005 rodziły w szpitalach. Okazało się, że w badanym okresie znacznie wzrosła nie tylko liczba
cięć cesarskich, ale również wiek rodzących matek.

Odsetek kobiet, które były w pierwszej ciąży w wieku 35-39 lat wzrósł siedem razy, a odsetek kobiet w wieku 40 lat i więcej - aż dziesięć razy. Równocześnie, liczba
cięć cesarskich podwoiła się.

Systematyczny wzrost liczby
cięć cesarskich obserwuje się w krajach dobrze rozwiniętych od 30 lat. Naukowcy podejrzewali, że jest to związane z wyższą średnią wieku rodzących kobiet, ale nie potrafili tego wyraźnie uzasadnić. Badacze z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali próbki mięśnia macicy (tzw.myometrium) pobrane od 62 kobiet, które przeszły cesarskie cięcie.

Okazało się, że wraz z wiekiem
funkcja mięśnia macicy ulega zaburzeniu - skurcze stają się słabsze i nabierają innego charakteru. Jest to przyczyną słabej akcji porodowej co prowadzi do wykonania cięcia cesarskiego .

Jak oceniają autorzy pracy, około 38 % z tych procedur można byłoby uniknąć, gdyby nie systematyczny wzrost średniej wieku rodzących kobiet. Cesarskie cięcie jest związane z podwyższonym ryzykiem zgonu i powikłań zdrowotnych zarówno u matki jak i u dziecka. Może również komplikować przyszłe porody.

Cięcie cesarskie =poważny zabieg i zawsze powinno być traktowane jako „wyjście awaryjne” !


Źródło: PAP opr. HLI

Materiał źródłowy:
Gordon C. S. Smith, Yolande Cordeaux, Ian R. White i in., “The Effect of Delaying Childbirth on Primary Cesarean Section Rates”, w: „Public Library of Science Medicine”, Vol. 5, No. 7, e144.

Poniżej film przedstawiający cięcie cesarskie.

UWAGA !!! Treść przeznaczona dla osób dorosłych !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life