środa, 30 lipca 2008

Uganda - sukces w walce z AIDS

Uganda jest aktualnie jedynym państwem, które odniosło sukces w walce z AIDS. Liczba osób zarażonych wirusem spadła w roku 1991 z 21 % do 6 % w 2002 roku, dzięki programowi promującemu wstrzemięźliwość seksualną i wierność jednemu partnerowi (program ABC). Zachodnie programy pomocowe walki z AIDS koncentrują się głównie na dystrybucji kondomów. Dzieje się tak na skutek przyjęcia założenia, że nie da się i nie wolno ograniczać "wolności seksualnej".

Chociaż dane podawane przez agencje pomocowe mówią o 42 % małżeństw zarażonych HIV (co stanowi odsetek wyższy niż np. w populacji prostytutek), badania ekspertów z Ugandy informują, że małżeństw chorych na AIDS jest zaledwie 6,3 %.

Sam L. Ruteikara przewodniczący ugandzkiej Narodowej Komisji Zapobiegania AIDS tłumaczy:
"W walce z AIDS czerpanie zysków wygrało z prewencją. AIDS nie jest już tylko chorobą, stało się biznesem wartym wiele miliardów dolarów (...) Powszechny dostęp do prezerwatyw, testów na HIV, leczenia, lekarstw oznacza, że wszystko to musi być transportowane, przechowywane, reklamowane i uzupełniane bez końca. W tym samym czasie efektywne zapobieganie AIDS - jak np. zachęcanie Afrykańczyków, by trzymali się jednego partnera nie kwalifikuje się do statusu "powszechnego dostępu". Leczenie jednego pacjenta kosztuje więcej niż 1000 dolarów rocznie, nasza efektywna kampania ABC kosztuje zaś 29 centów rocznie na osobę".Źródło: Washington Post opr. Fronda 28.07.2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life