czwartek, 27 listopada 2008

"Okno życia" w Warszawie

Jak poinformowała Kuria Archidiecezji Warszawskiej z inicjatywy metropolity warszawskiego arcybiskupa Nycza rozpoczęło funkcjonowanie "Okno życia" w Domu Prowincjalnym Sióstr Rodziny Maryi (Franciszkanek) przy ul. Hożej 53.
"Okno życia jest ofertą kierowaną przez Kościół do matek, które z różnych powodów ukrywają fakt ciąży i tych samych powodów nie mają możliwości przyjęcia dziecka oraz zaopiekowania się nim. Zamiast uśmiercić swoje dziecko albo porzucić je na śmietniku, matka znajdująca się w trudnej sytuacji może swoje dziecko przekazać pod opiekę Okna życia" - oświadczono w komunikacie warszawskiej kurii metropolitalnej.
Przy "Oknie życia" nieustanny dyżur pełnią siostry ze zgromadzenia Rodziny Maryi i one uruchamiają procedurę przejęcia opieki nad dzieckiem. Matka zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.
"Okno" pełni również funkcję edukacyjną i uświadamiającą. Każdej ciężarnej uświadamia, że nie pozostanie nigdy osamotniona w sytuacji braku możliwości zapewnienia dziecku należnej opieki. Jest symbolem gotowości społeczeństwa do przyjęcia każdego dziecka i znakiem szacunku dla wielkiego daru życia. Według kurii, jest też "wyrzutem sumienia" dla tych, którzy w sposób nieodpowiedzialny wzbudzają życie, a później je niszczą.

"Okno życia" działa pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a w jego funkcjonowanie zaangażowane są nie tylko Siostry Rodziny Maryi, ale także Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, Pogotowie Ratunkowe, Szpital im. Św. Rodziny oraz ośrodki adopcyjne.

Od roku 2006 funkcjonuje krakowskie "okno życia", w którym znaleziono do tej pory 9 noworodków.

Źródło: Onet.pl, 24.11.2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life