wtorek, 2 grudnia 2008

Leczenie zespołu Downa w łonie matki - realna szansa ?

Jak informuje pismo "Obstetrics and Gynecology" w badaniu na myszach udało się uniknąć niektórych następstw zespołu Downa, stosując odpowiednie leczenie już w czasie ciąży.

Zespół Downa jest zespołem wad wrodzonych, spowodowanym obecnością dodatkowego chromosomu 21. Występuje raz na 800 do 1000 żywych urodzeń. Dzieci z zespołem Downa wolniej rozwijają się umysłowo, często współistnieją u nich wady serca i choroby tarczycy a twarz ma charakterystyczny wygląd.

Do problemów z rozwojem umysłowym prowadzi brak dwóch ważnych białek (NAP i SAL) w rozwijających się komórkach nerwowych.
Amerykańscy naukowcy z National Institute of Health w Bethesda wstrzyknęli brakujące białka ciężarnej samicy myszy, której potomstwo było genetycznie obciążone mysim odpowiednikiem zespołu Downa (tzw.trisomia chromosomu 16).

Po urodzeniu zwierząt ich rozwój wydawał się prawidłowy - tak samo jak osobniki zdrowe mogły chwytać patyki, orientować się w przestrzeni i reagować na dotyk, a w ich mózgach był prawidłowy poziom innego białka, którego brak w zespole Downa.

Jak zastrzegają badacze, powodzenie testów na myszach nie oznacza, że na pewno uda się osiągnąć sukces także w przypadku ludzi. Minie wiele lat zanim podobne próby zostaną przeprowadzone na ludziach.

Źródło: PAP

Zobacz też: Piękno dzieci z zespołem Downa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life