środa, 7 stycznia 2009

Brytyjski owoc diagnostyki preimplantacyjnej

Niedługo w Londynie przyjdzie na świat dziewczynka, która na pewno nie zachoruje na raka piersi. Stało się to możliwe dzięki usunięciu z jej organizmu genu wywołującego ten nowotwór.

Anonimowa 27-letnia Brytyjka, postanowiła uchronić córkę przed prawie pewną amputacji piersi. Taki zabieg przechodziły bowiem wszystkie kobiety w rodzinie ojca dziecka, które tuż po dwudziestym roku życia chorowały na ciężką odmianę nowotworu. Gdyby nie interwencja genetyków, dziewczynka podzieliłaby los babki, ciotki i licznych kuzynek.
W celu radykalnego obniżenia ryzyka wystąpienia raka piersi, lekarze z University College London zmodyfikowali DNA dziecka w 14-tym tygodniu ciąży. Pozwala im na to ustawa z maja 2006 r. Wówczas brytyjski Urząd ds. Embriologii i Płodności Człowieka dał zielone światło rodzicom obciążonym genetycznie niektórymi typami nowotworów na stosowanie tzw. diagnostyki preimplantacyjnej.

W tej zaawansowanej metodzie in vitro lekarze najpierw stwierdzają, czy w komórce jajowej lub zarodku występują mutacje genów odpowiedzialne za nieuleczalne choroby wrodzone, a następnie wszczepiają do macicy wyselekcjonowane zdrowe embriony.

Źródło: Urodzi się dziewczynka odporna na raka piersi -Polskatimes.pl, 02.01.2009

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

© puls pro-life