środa, 14 stycznia 2009

Ogranicz dzieciom kontakt z telefonem komórkowym

Wciąż za mało wiemy o oddziaływaniu promieniowania z telefonów komórkowych na dzieci, by pozwolić im korzystać z nich bez ograniczeń.

Fińska agencja odpowiedzialna za promieniowanie i bezpieczeństwo nuklearne (Radiation and Nuclear Safety Authority - STUK) uważa, że dzieci powinny w mniejszym stopniu używać telefonów komórkowych do wykonywania rozmów. STUK podkreśla, co prawda, że przeprowadzone do tej pory badania nie potwierdziły jednoznacznie, że promieniowanie może negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka, jednak wszystkie efekty wciąż nie są znane.

Agencja zaznacza, że dzieci będą wystawione na działanie promieniowania z telefonów komórkowych przez dłuższy czas niż dorośli. Co istotne, mózg rozwija się do 20. roku życia, a wciąż nie wiadomo dokładnie, w jakim stopniu promieniowanie może wpłynąć na ten proces. STUK jest zdania, że zbyt mało wiemy na ten temat, by móc pozwolić dzieciom na nielimitowane korzystanie z komórek.

1.Zaleca się, aby zachęcać dzieci do wysyłania SMS-ów, zamiast dzwonienia.

2.Rodzice powinni także zastanowić się nad możliwością wprowadzenia limitów na liczbę i długość prowadzonych rozmów.

3.Nie jest zalecane, aby prowadzić rozmowy w miejscach, gdzie jest słaby zasięg oraz podczas poruszania się pociągiem czy samochodem (wtedy często dochodzi do zmian nadajnika).

4.Wskazane jest używanie zestawów słuchawkowych.

Pełen tekst raportu dostępny jest na stronach STUK w języku fińskim.

Źródło: Wolne Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life