środa, 14 stycznia 2009

Zmiany w ustawie o szczepieniach

W dniu 1 stycznia weszła w życie nowa Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Istotną informacją jest, że ustawa znosi sankcje wobec rodziców i opiekunów dzieci, którzy odmawiają poddawania ich obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Dotąd groziły im procesy sądowe i kary grzywny.

Jedyne co grozi przeciwnikom szczepionek, to przymusowe leczenie osób, które nie poddały się szczepieniom, a u których podejrzewa się zarażenie niebezpieczną chorobą zakaźną.

Mówi o tym Art. 36: “Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarnoepidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.”

Ponadto ustawa nakazuje prowadzenie rejestru wszystkich niepożądanych skutków ubocznych wynikających ze szczepień (lekarze i felczerzy mają 24 godziny na dokonanie zgłoszenia podejrzenia lub rozpoznania skutków ubocznych) a producentów szczepionek zobowiązuje “do podejmowania wszelkich działań, aby wprowadzany produkt nie stanowił źródła zakażenia dla ludzi”.

Ustawę przyjął Sejm z poprawkami Senatu 5 grudnia 2008. Prezydent podpisał ją 10 dni później. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2009, za wyjątkiem Art. 9, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2010.

PEŁNA TREŚĆ USTAWY

Źródło: Wolne Media 29.12.2008

3 komentarze:

 1. poczytajcie dalej art. 50
  "kto wbrew obowiązkowi o ktorym mowa w art. 16 ust. 1 nie wdraża lub nie stosuje procedur zapewniajacych ochrone przed zakarzeniami oraz chorobami zakażnymi podlega karze grzywny"

  OdpowiedzUsuń
 2. Art 16.ust.1: Osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie
  wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane
  do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami
  oraz chorobami zakaźnymi.

  Proszę przeczytać : http://www.forum.prawnikow.pl/43108.htm?sid=c08951ba7b348b2c842becf058ad238f

  OdpowiedzUsuń
 3. przeczytałam całą ustawę i nie wiem czy coś przeoczyłam, bo wszędzie jest napisane że sankcje są nadal i szczepienia są obowiązkowe :(
  mój mail clara@op.pl
  bardzo prosze o info

  OdpowiedzUsuń

© puls pro-life