środa, 4 lutego 2009

Badanie cytologiczne będzie obowiązkowe

Kobiety pracujące lub podejmujące pracę będą obowiązkowo wykonywać badania mammograficzne i cytologiczne. W kodeksie pracy ma się znaleźć przepis, który wprowadzi do zakresu badań wstępnych i okresowych obowiązkową cytologię i mammografię.

Projekt w tej sprawie, na prośbę Ministerstwa Zdrowia, ma przygotować resort pracy.
- Nowy obowiązek obejmie kobiety w wieku 25-59 lat - mówi Jakub Gołąb, rzecznik prasowy resortu zdrowia. Jak podkreślił, pracodawcy będzie jedynie przedstawiane zaświadczenie o wykonaniu badania, a nie jego wynik. Koszty badań pokryje budżet.
Zdaniem pracodawców objęcie kobiet obowiązkowymi badaniami, które pozwalają na profilaktykę chorób nowotworowych, to dobre rozwiązanie. (...)

Zgodnie z propozycją rządu, pracujące kobiety będą zobowiązane poddawać się im co dwa lata. Takiego obowiązku nie będzie, w przypadku gdy pracownica będzie dysponować wynikami tych badań zrobionymi na własną rękę, np. w ramach programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ.

Z danych Funduszu wynika, że
zdecydowana większość Polek nie korzysta z badań profilaktycznych. Rocznie mammografię wykonuje niecałe 24 proc. kobiet, które powinny to zrobić, natomiast cytologię - niewiele ponad 7 proc. - Aż 30 proc. Polek nigdy nie robiło cytologii - alarmuje Beata Mirska ze Stowarzyszenia Damy Radę.

Jak podkreślają eksperci, badania profilaktyczne to najtańsza metoda walki z nowotworami.

Źródło: Gazeta Prawna 28.01.2009

Zobacz też: Co to jest cytologia?

BADANIE CYTOLOGICZNE W GINEKOLOGII

1 komentarz:

  1. Istnieje inicjatywa przeciwko przepisowi pracy za cytologię"! Pomóż nam walczyć z tym absurdem!
    Zapraszam do rejestracji na forum i odwiedzenia naszej strony internetowej:

    http://powiedz-nie.c0.pl
    http://powiedz-nie.phorum.pl

    OdpowiedzUsuń

© puls pro-life