wtorek, 3 lutego 2009

Edukacja seksualna do szkół !

20 stycznia br. na konferencji prasowej w Warszawie zostało podpisane Porozumienie na rzecz upowszechniania edukacji seksualnej wśród dzieci i młodzieży w polskiej szkole.

Inicjatorem akcji jest Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (polski oddział Planned Parenthood Federation).

Organizacje, które podpisały porozumienie to :

Fundacja Dzieci Niczyje,
Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego,
Gender Studies UW,
Grupa Edukatorów Seksualnych "PONTON",
Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie,
Towarzystwo Rozwoju Rodziny,
Polskie Towarzystwo Seksuologiczne,
Stowarzyszenie "W stronę dziewcząt",
Związek Nauczycielstwa Polskiego .

Lewicowe organizacje wzywają do wypracowania i wprowadzenia rozwiązań systemowych gwarantujących powszechny i obowiązkowy, dostosowany do wieku dostęp do wiedzy z zakresu seksualności człowieka, oparty na międzynarodowych standardach. W myśl porozumienia, "edukacja seksualna ma uwzględniać także aspekty kulturowe, etyczne i psychologiczne".

Dokument podpisali także seksuolodzy dr Andrzej Depko, prof. Zbigniew Izdebski i prof. Zbigniew Lew Starowicz, pedagog dr Alicja Długołęcka, teolog prof. Stanisław Obirek oraz etyk prof. Magdalena Środa.

Uważamy, że państwo ma zobowiązania wobec młodzieży i powinno jej taką wiedzę dostarczyć, również w myśl podpisanych przez Polskę umów międzynarodowych. Jednak mimo naszych wieloletnich wysiłków, w szkołach edukacji seksualnej z prawdziwego zdarzenia nadal nie ma – ubolewa przewodnicząca proaborcyjnej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka.

Według zapowiedzi przewodniczącej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, sygnatariusze porozumienia dążąc do jego wprowadzania w życie planują spotkania z partnerami polityczno- społecznymi, m.in. ministrem edukacji narodowej, rzecznikiem praw obywatelskich oraz parlamentarzystami.

Źródło: Interia.pl, FNKiPR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life