poniedziałek, 23 marca 2009

24 marca - Narodowy Dzień Życia


Narodowy Dzień Życia jest świętem obchodzonym w Polsce co roku w dniu 24 marca, uchwalonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku. Celem święta jest propagowanie odpowiedzialności za założenie rodziny i zachęcanie do zakładania rodzin i otwartości na życie.

W tym roku hasło Narodowego Dnia Życia brzmi : "Stawiam na rodzinę ".

Ambasadorami tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Życia zostali Paulina i Maciej Kurzajewscy - znane dziennikarskie małżeństwo.

Przyznają, że zdecydowali się na udział w akcji bez najmniejszego wahania: - Jesteśmy w tych 92 proc. Polaków, dla których rodzina jest najważniejsza. Nie wyobrażamy sobie życia bez rodziny. To wiąże się z ogromnym nakładem pracy i zaangażowaniem, ale warto się starać. Każdego dnia trzeba bardzo dużo rozmawiać i starać się każdą wolną chwilę poświęcać rodzinie. To później zostanie nam odpłacone w dwójnasób" - powiedział Maciej Kurzajewski.

- Dla nas ważne jest, by każdy w rodzinie miał swoje miejsce, czuł się szanowany, wysłuchany. Trzeba rozliczyć się ze sobą, powiedzieć co ja dobrego mogę do tej rodziny wnieść, co ja mogę w sobie zmienić, trzeba również rozmawiać z osobami w rodzinie, czy to jest mąż czy to jest żona, czy teściowa czy mama czy dzieci. Jakie są wasze oczekiwania, co wy chcecie w tą rodzinę wnieść jakie są wasze troski, jakie są wasze marzenia, spróbować razem zbudować coś co będzie miało niepowtarzalną wartość - dodaje Paulina Smaszcz - Kurzajewska.Organizatorzy podkreślają także rolę rodziny w życiu gospodarczym kraju. Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha zwraca uwagę na to zagadnienie: - Szacuje się, że przedsiębiorstwa rodzinne to ok. 60 proc. wszystkich firm w UE, a w Polsce nawet 80 proc. z 1,8 mln firm działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował. Dodaje także, że sektor ten, wraz z gospodarstwami rolnymi, które w prawie 100 proc. są firmami rodzinnymi, wytwarza ponad połowę PKB i tworzy ponad 60 proc. miejsc pracy. Co więcej firmy rodzinne wykazują największą mobilność i zdolność do dostosowania do wymagań rynku zarówno w dobie prosperity jak i w dobie kryzysu.

Narodowy Dzień Życia w zeszłym roku obchodzony był pod hasłem „Jestem mamą. To moja kariera". Mottem Dnia Życia w 2007 r. było „Razem na zawsze", a tematem przewodnim - małżeństwo. W 2006 r. w ramach obchodów promowano ojcostwo, posługując się hasłem „Być ojcem - rola życia". W 2005 r. dzień ten poświęcony był rodzinom wielodzietnym; obchodzono go pod hasłem „Dom pełen skarbów".

Źródło: Narodowy Dzień ŻyciaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life