czwartek, 26 marca 2009

Narkoza jest niekorzystna dla małych dzieci

Dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przechodzą wiele operacji w znieczuleniu ogólnym mają podwyższone ryzyko trudności z nauką w późniejszym okresie życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Anesthesiology".

Badania przeprowadzane wcześniej na zwierzętach sugerowały, że środki znieczulające ogólnie powodują zaburzenia w rozwoju mózgu młodych osobników. W swojej najnowszej pracy grupa doktora Roberta Wildera z Mayo Clinic udowodniła, że stosowanie znieczulenia ogólnego u bardzo małych dzieci może mieć podobne konsekwencje.

Naukowcy wykorzystali w swojej pracy dane 5357 dzieci urodzonych w latach 1976 - 1982 i na podstawie szczegółowej analizy historii medycznej poszczególnych pacjentów odkryli, że jednorazowe zastosowanie znieczulenia ogólnego u małego dziecka nie jest szkodliwe, natomiast częstsze podawanie środków znieczulających zwiększa dwukrotnie ryzyko wystąpienia u dziecka trudności w nauce przed ukończeniem 19 roku życia.


Dzieci, które przed ukończeniem trzech lat przeszły więcej niż jedną operację w znieczuleniu ogólnym gorzej radziły sobie z czytaniem, pisaniem i liczeniem, niż wskazywał ich wynik w teście na inteligencję.

Źródło: linemed.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life