piątek, 17 kwietnia 2009

Banki Mleka Kobiecego

Matki, którym po nakarmieniu swoich dzieci zostaje dużo pokarmu, mogą się nim podzielić z kobietami, które go nie mają. Wyszukiwaniem takich dawczyń zajmuje się Bank Mleka Kobiecego. Banki mleka kobiecego to specjalistyczne placówki, które umożliwiają karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z przyczyn losowych nie mogą być karmione przez własne mamy. Działalność banków mleka trzeba traktować jako stwarzanie równych szans wszystkim dzieciom w dostępie do naturalnego pokarmu kobiecego.

Dzięki procesowi pasteryzacji mleko z banku mleka nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego, a jednocześnie na tyle zachowuje swoje właściwości odżywcze i immunologiczne, że pozostaje optymalnym pokarmem nawet dla niespokrewnionego dziecka. Gromadzenie mleka w banku gwarantuje prawidłowe zagospodarowanie jego nadwyżek z korzyścią dla potrzebujących dzieci.

Naturalne mleko karmiącej matki dla noworodków jest najzdrowsze. Żaden suplement nie jest w stanie go zastąpić. Inicjatywa została poparta przez takie instytucje jak: Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Rada Międzynarodowych Doradców Laktacyjnych.

Banki istnieją już w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, na Słowacji, w Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Japonii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i we Włoszech. Istotne jest, że placówki te współpracują ściśle z oddziałami pediatrycznymi i neonatologicznymi. Już od siedmiu lat Bank Mleka działa w Irvinestown w Irlandii. Dwa lata temu w banku działało 160 matek karmiących – dawczyń, a ich wcześniej przebadane mleko trafiło do aż 300 noworodków.

Źródło:
rynekzdrowia.pl 16.04.2009

Zobacz też:
Karmienie piersią - co jest faktem a co mitem ?

Strona Banku Mleka Kobiecego

Mleko mamy - portal dla kobiet w ciąży i młodych mam

Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią

Centrum Nauki o Laktacji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life