piątek, 3 kwietnia 2009

Historia rodziny Ulmów z Markowej


W dniu 24 marca minęła 65. rocznica okrutnej zbrodni popełnionej na rodzinie Ulmów w miejscowości Markowa.

Zbrodni na rodzinie Ulmów oraz ukrywanych przez nią Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów dokonała w Markowej 24 marca 1944 r. żandarmeria niemiecka pod dowództwem porucznika Eilerta Diekena. Rozstrzelano Józefa i będącą w stanie błogosławionym Wiktorię Ulmów wraz z nieletnimi dziećmi: Stasią, Basią, Władziem, Franciszkiem, Antosiem i Marysią. Zginęli także ukrywani Żydzi - razem 17 osób.

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. We wrześniu 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny całej rodziny, który zakończył się w kwietniu 2008 r. Rodzinie Ulmów przysługuje obecnie tytuł Sług Bożych.

Z okazji rocznicy śmierci rodziny Ulmów Instytut Pamięci Narodowej opublikował w marcu książkę "Ryzyko ocalenia. Ratowanie Żydów przez Polaków i tragiczne następstwa dla rodziny Ulmów z Markowej". Jej autorem jest Mateusz Szpytma, pracownik krakowskiego oddziału IPN. Publikacja IPN ukazała się w angielskiej wersji językowej. W Rzeszowie natomiast ma powstać Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu imienia rodziny Ulmów.
Polecamy książkę:

"Sprawiedliwi wśród narodów świata. Przejmująca historia polskiej rodziny, która poświęciła swoje zycie, ratując Żydów" Dom Wydawniczy Rafael 2007

Źródło: PAP, fronda.pl,krainalancut.pl

Zobacz też: Oddali życie za bliźnich, ND 2008

Markowa - Grób Ulmów

Rodzina Ulmów wzorem dla świata

Oddali życie za swych braci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life