piątek, 3 kwietnia 2009

Jak dobrze mieć siostrę !

Wg profesora Tony'ego Cassidy z Uniwersytetu w Ulsterze, siostry są gwarantem otwartej komunikacji w rodzinie, co sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu. "Bracia wydają się wywierać odwrotny wpływ".

Osoby, które mają przynajmniej jedną siostrę, są szczęśliwsze i bardziej optymistyczne, prawdopodobnie lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu. Psycholodzy tłumaczą to faktem, że dziewczynki zbliżają do siebie członków rodziny i skłaniają do rozmawiania u uczuciach.

Dowiedziono, że dziewczynki, które mają siostry, są bardziej niezależne i zainteresowane osiągnięciami. Zespół psychologów utrzymuje, że efekty oddziaływania sióstr są wyraźniej zaznaczone w rodzinach rozbitych, niepełnych. W takich okolicznościach bardziej na sobie polegają, stąd zaobserwowane zjawisko.

W ramach studium rozmawiano z 571 młodymi osobami w wieku od 17 do 25 lat. Skupiano się na sytuacji rodzinnej respondentów oraz dobrostanie emocjonalnym.

Ustalono, że jedynacy lokowali się na środku skali zadowolenia i optymizmu. Stwierdziliśmy, że intensywnie komunikowali się z osobami spoza rodziny. Wygląda więc na to, że mają tyle samo wsparcia społecznego, co osoby posiadające rodzeństwo, różnica polega jedynie na tym, skąd ono pochodzi – tłumaczy współautorka badań Liz Wright.

Najgorzej wypadali chłopcy mający wyłącznie braci. Z samymi mężczyznami wokół zawiązuje się swoista zmowa milczenia i niemówienia o uczuciach. Dziewczynki ją przełamują – podsumowuje Cassidy.

Źródło: telegraph.co.uk opr. kopalniawiedzy.pl

Zobacz też: Warto mieć kolejne dziecko !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life