piątek, 3 kwietnia 2009

Kiedy pozwolić umrzeć?

W dniu 02.04 2009 odbyło się w Warszawie sympozjum na temat: „Kiedy lekarz może pozwolić choremu umrzeć” zorganizowane przez wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Towarzystwo Internistów Polskich i Naczelną Izbę Lekarską - informuje "Rzeczpospolita". Lekarze zastanawiali się, czy pacjent może zażądać, by przeprowadzono na nim eutanazję. Czy wolno leczyć za wszelką cenę?

W Polsce rozpoczęto dyskusję o „testamencie życia”, w którym człowiek sam określałby, jakie rodzaje leczenia można wobec niego stosować. Na całym świecie lekarze próbują określić granice między eutanazją a przerwaniem uporczywej terapii.

– Eutanazja zmierza do skrócenia życia. Przerwanie uporczywej terapii natomiast jest wycofaniem się z przedłużania momentu śmierci – wyjaśniał Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Lekarze podkreślają, że przy podejmowaniu leczenia bardzo ważna jest świadoma zgoda chorego. – W tym kontekście powraca pytanie o „testament życia” – mówi Radziwiłł. Nie jest jednak oczywiste, czy dokument wypełniany przez zdrowego, świadomego człowieka wyraża jego wolę także, gdy nie ma on już świadomości.

Źródło: rp.pl 03.04.2009

Zobacz też: Lekarze i etycy stawiają pytanie o kres uporczywej terapii, rynekzdrowia.pl 02.04.2009

Wobec uporczywej terapii , mp.pl 2005

Włochy: senat przyjął testament życia
, 27.03.2009 wprost.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life