środa, 8 kwietnia 2009

Lepsza opieka medyczna dla dziecka w łonie matki

Dzięki realizacji projektu na rzecz najwyższych standardów opieki nad kobietą w ciąży, będzie możliwe leczenie niektórych wad rozwojowych płodu ludzkiego. Projekt zainicjowała Klinika Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jest on dofinansowany z tzw. funduszy norweskich. Oprócz zakupu sprzętu do operacji endoskopowych obejmuje także cykl szkoleń dla lekarzy rodzinnych i ginekologów.

Projekt obejmuje również operacje na dziecku w łonie matki. Lekarze będą się koncentrować na zespole TTTS występującym w ciąży mnogiej (tzw.zespół podkradania). Występuje on wówczas, gdy bliźnięta mają jedno wspólne łożysko z nieprawidłowymi naczyniami krwionośnymi. Choroba polega na tym, że jeden bliźniak „podkrada” krew drugiemu.

Leczenie tej nieprawidłowości polega na korekcji laserowej wadliwych połączeń krwionośnych na odpowiednim etapie ciąży. Dotychczas takie zabiegi wykonywały tylko dwa ośrodki - w Gdańsku i Łodzi. Nowy sprzęt, który zostanie zakupiony dzięki projektowi, pozwoli również na endoskopowe leczenie tzw. macicznych przyczyn niepłodności, czyli mięśniaków i zrostów wewnątrzmacicznych.

Operacje endoskopowe są mniej uciążliwe dla pacjentek niż operacje tradycyjne, pacjentki szybciej dochodzą do zdrowia. Powstająca w białostockiej Klinice sala do operacji endoskopowych będzie pierwszą tego typu w Polsce.

Wartość całego projektu to ok. 3,5 mln zł, z czego około 15 proc. ma stanowić dotacja z Ministerstwa Zdrowia, reszta pochodzi z funduszy norweskich. Projekt potrwa do 2011 roku.


Źródło: pap, rynekzdrowia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life