czwartek, 16 kwietnia 2009

Rodzenie w domu jest bezpieczne

Holenderscy lekarze zaprezentowali badania, które dowodzą, że rodzenie w domu jest tak samo bezpieczne, jak w szpitalu. Polska jednak nie bardzo może porównywać się do Holandii ponieważ takich porodów jest u nas niewiele, a system nie jest na nie przygotowany.

– Mam pacjentki, które urodziły w domu, ale tylko dlatego, że nie zdążyły dojechać do szpitala – stwierdza w rozmowie portalem rynek zdrowia.pl doktor Andrzej Lipa ginekolog-położnik ze Szpitala Powiatowego w Wołominie.

Okazuje się, że przed nami daleka droga jeżeli chodzi o rodzenie w domowym zaciszu, mimo, że coraz częściej pojawiają się głosy różnych środowisk, które promują rodzenie w domu.

Żeby kobiety mogły rodzić w domu należy zorganizować system, który pozwoli na odpowiednie działania w razie powikłań czy kłopotów przy porodzie – mówi doktor Lipa.

Dziś, jego zdaniem, to problem odwagi, wzięcia odpowiedzialności za taką kobietę.

W Holandii jest inaczej, ostatnie badania dostarczyły dowodów na to, że narodziny w domowym zaciszu nie są obarczone większym ryzykiem powikłań i śmierci – zarówno u matki, jak i dziecka – niż gdy następują w szpitalu.

Pod warunkiem jednak, że ciąża nie jest zagrożona, a kobiecie asystuje położna lub lekarz. Na taki poród decyduje się co trzecia Holenderka. W Polsce rodzenie w domu to nadal rzadkość.

Źródło: rynekzdrowia.pl 16.04.2009

Zobacz też: Chcą rodzić w domu, rynekzdrowia.pl 08.04.2009

Karta Praw Kobiety Rodzącej

Stowarzyszenie "Dobrze urodzeni" - Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life