czwartek, 9 kwietnia 2009

Stres w ciąży zwiększa ryzyko astmy u dziecka

Brytyjskie badania, które objęły ok. 6 000 rodzin, wykazały, że stres kobiety w ciąży zwiększa ryzyko astmy u potomstwa. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu obliczyli, że ciężarne kobiety narażone na stres o 60 % częściej miały dzieci chorujące na astmę w porównaniu z kobietami mniej zestresowanymi w ciąży.

Jak tłumaczy biorący udział w badaniach prof. John Henderson, naturalna reakcja na stres, której towarzyszy produkcja różnych hormonów stresu w organizmie, prawdopodobnie wpływa na rozwój płodu i jego układu odporności, co w przyszłości może się objawiać skłonnością do alergii i astmy.

Brytyjskie badania nad astmą i stresem w ciąży były częścią długofalowego projektu pod nazwą „Children of the 90s” (ALSPAC), prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Łącznie jest nim objętych 14 000 dzieci, które regularnie są poddawane testom i badaniom, aby sprawdzić wpływ różnych elementów stylu życia na ich wzrost, inteligencję i zdrowie.

Wśród znaczących dotychczasowych odkryć projektu znalazła się m.in. obserwacja, że dzieci leworęczne radzą sobie gorzej w testach niż praworęczni rówieśnicy oraz, że dzieci kobiet, które w ciąży jadły tłuste ryby morskie, mają lepszy wzrok.

Źródło: PAP/rynekzdrowia.pl, 09.04.2009

Zobacz też: Strona projektu Avon Longitudinal Study of Parents and Children (jęz.ang.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life