poniedziałek, 4 maja 2009

Korzyści zdrowotne karmienia piersią

Naukowcy z USA na łamach pisma "Obstetrics & Gynecology" informują, że im dłużej kobieta karmi piersią, tym bardziej obniża swoje ryzyko zawału serca i choroby sercowo-naczyniowej.

"Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet, dlatego bardzo ważna jest dla nas wiedza, co możemy zrobić, żeby się przed nimi uchronić" - mówi Eleanor Bimla Schwarz z Uniwersytetu w Pittsburgu, główna autorka badań.

"Od lat wiemy, że karmienie piersią jest najzdrowsze dla dzieci, teraz dowiadujemy się również o tym, jak ważne jest dla zdrowia karmiących mam" - dodaje autorka.

Wyniki najnowszych badań zespołu Schwarz wykazały, że kobiety po menopauzie, które karmiły wcześniej piersią przynajmniej przez miesiąc rzadziej chorowały na cukrzycę, miały niższe ciśnienie krwi i niższy poziom cholesterolu. Kobiety, które karmiły swoje dzieci przez ponad rok miały aż o 10 proc. niższe ryzyko zawału serca, udaru oraz chorób układu krążenia i serca niż kobiety, które nigdy nie karmiły piersią.

Korzyści zdrowotne z karmienia piersią są bardzo długotrwałe - kobiety, które objęto badaniem, po raz ostatni karmiły swoje niemowlęta średnio 35 lat wcześniej.

"Im dłużej mama karmi piersią swoje dziecko, tym lepiej dla niej i dla dziecka" - podsumowuje autorka. "Nasza praca dostarcza kolejnego ważnego powodu, dla którego warto zachęcać młode mamy do karmienia piersią swoich niemowląt" - dodaje badaczka.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce 22.04.2009

Zobacz też: Breastfeeding cuts moms' heart risks

Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life