wtorek, 12 maja 2009

ONZ naciska na Polskę ws.aborcji i edukacji seksualnej

Pierwszy raz od 12 lat przebywał w Polsce "niezależny" sprawozdawca ONZ ds. powszechnego prawa do korzystania z najwyższych dostępnych standardów zdrowia fizycznego i psychicznego Anand Grovera. Według jego oceny polskie kobiety mają utrudniony dostęp do antykoncepcji, badań prenatalnych i aborcji.

W trakcie rozpoczętej 5 maja wizyty, Grover spotkał się z przedstawicielami ministerstwa zdrowia oraz organizacji pozarządowych; odwiedził też ośrodki dla narkomanów w Gdańsku i w Warszawie. W poniedziałek przedstawił wnioski po swojej wizycie w Polsce.

- Z pełnym naciskiem stwierdzam, że wszędzie tam, gdzie aborcja spełnia wymogi legalności, należy zapewnić nie tylko jej bezpieczeństwo, lecz również dostępność - powiedział Grover. Jego zdaniem, "w tym właśnie aspekcie niezwykle ważną jawi się rola pracowników służby zdrowia, zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek".

Grover powiedział, że spotkał się z kobietami, twierdzącymi, że "lekarze powołujący się na klauzulę sumienia odmawiają wykonania legalnych aborcji". W jego ocenie, w takich przypadkach "państwo zobowiązane jest do zapewnienia możliwości korzystania z praw człowieka bez barier i biurokratycznych opóźnień".

Grover powiedział, że nie otrzymał oficjalnych danych o zakresie nielegalnych aborcji. Według przytoczonych przez niego szacunkowych danych jest ich od 80 do 180 tys. rocznie. Pytany o źródło danych powiedział, że są to rozmaite dane instytucji pozarządowych, oraz dane, pojawiające się w prasie.

Sprawozdawca wyraził też zaniepokojenie w związku z brakiem informacji o prawach dzieci i młodzieży do zdrowia seksualnego i prokreacyjnego. Zaapelował o zapewnienie bezstronnych informacji i kształcenia o seksie i związkach oraz lepsze finansowanie antykoncepcji.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Bolesław Piecha powiedział o wizycie pana Grovera: Spotkałem się z panem Groverem, ale nie rozmawialiśmy ani o dostępie Polek do aborcji, ani o dostępie do antykoncepcji. Jestem zaskoczony, że te aspekty znalazły się w jego raporcie. Mówiliśmy o ogólnym dostępie do służby zdrowia w Polsce, o jej kondycji - podkreśla zaskoczony.

Raport specjalnego sprawozdawcy ONZ ma zostać przedstawiony w marcu 2010 roku na sesji Rady Praw Człowieka.

Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl, ND 12.05.2009

Zobacz też: Próba łamania sumień ND 12.05.2009

Sprawozdawca ONZ krytycznie o dostępności do aborcji w Polsce rynekzdrowia.pl 11.05.2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life