poniedziałek, 18 maja 2009

"Pigułka po" dla każdej Hiszpanki bez recepty i ograniczeń wiekowych


Rząd hiszpański ogłosił, że apteki w całym kraju będą zobowiązane do sprzedawania pigułek "morning after " (MAP) wszystkim kobietom bez recepty i bez żadnych ograniczeń wiekowych.

Nowe przepisy, autorstwa minister zdrowia Trinidad Jimenez oraz minister ds. równości Bibiany Aido, zaczną obowiązywać w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Jimenez podkreśla, że wszystkie apteki będą musiały mieć tego typu pigułki w swoim stałym asortymencie.
- Kiedy legalizacja tego specyfiku wejdzie w życie, wszystkie apteki w kraju będą zobligowane, by się w niego zaopatrzyć - mówi minister zdrowia.

Stwierdza przy tym, że dysponuje opinią grupy lekarzy, którzy uważają, że "pigułka po" (w rzeczywistości wczesnoporonna) nie wywołuje "żadnych poważnych powikłań i nie oddziałuje w istotnym stopniu na zdrowie kobiety". Dlatego też - jak dodaje - aby otrzymać ten środek w aptece, nie będzie konieczna recepta.

Jednocześnie minister ostrzega, że będą nakładane wysokie kary na tych aptekarzy, którzy ze względu na swoje przekonania będą odmawiali sprzedaży pigułek. Decyzja rządu spotkała się ze sprzeciwem dużej części środowisk lekarskich oraz działaczy pro-life. Doktor Gador Joya, rzecznik organizacji Right to Life, podkreśla, że tzw. pigułki po są w rzeczywistości niczym innym jak farmakologiczną aborcją.

Źródło: Środki poronne dla każdego i bez recepty, ND 18.05.2009

Zobacz też: Wczesnoporonna pigułka "dzień po" powinna być zabroniona


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life