czwartek, 14 maja 2009

Powstają kolejne Okna Życia

Od 7 maja w Białymstoku działa Okno Życia, kolejna w Polsce szansa na życie dla niechcianych dzieci. Jest to alternatywa dla matek, które nie chcą lub nie mogą opiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem. Jeśli trafi ono do „okna życia", najpierw będzie zawiezione na badania do szpitala, a następnie - adoptowane.

Białostockie Okno otwierane jest z dwóch stron, ma szybę z weneckim lustrem i wychodzi na ulicę Wylotną. Matka, która nie może lub nie chce wychowywać noworodka, będzie mogła anonimowo wejść na teren Domu Dziecka przy ul.Słonimskiej, otworzyć okno i zostawić w specjalnym koszyczku dziecko.

Gdy ktoś otworzy okno i w koszyczku znajdzie się dziecko, wówczas automatycznie włączy się sygnalizator u wychowawców. – Gdy w koszyku pojawi się noworodek, najpierw zostanie przewieziony do szpitala na badania. Potem trafi prosto do nas i już my będziemy się nim opiekować. Po około trzech miesiącach taki niemowlak może znaleźć nową rodzinę - wyjaśnił Wojciech Kucerow, wicedyrektor Domu Dziecka.

Dyrektor Domu Dziecka przy ul. Słonimskiej, gdzie znajduje się Okno Życia, Krystyna Majewska powiedziała, że okno powstało z myślą o matkach, które nie mogą lub nie chcą wychowywać nowo narodzonych dzieci. Gdy zostawią w Oknie dziecko, będzie to równoznaczne ze zrzeczeniem się praw do niego i że nie będą wobec nich wyciągnięte żadne konsekwencje prawne.

W najbliższym czasie w Białymstoku odbędzie się też kampania informacyjna na temat tej inicjatywy - w różnych miejscach rozdawane będą ulotki.

W najbliższym czasie także Caritas Łódzka przygotowuje uruchomienie dwóch Okien – w Łodzi oraz w Piotrkowie Trybunalskim.
W Łodzi Okno Życia powstanie u Sióstr Urszulanek przy ul. Obywatelskiej 60. W Piotrkowie Trybunalskim Okno zlokalizowane będzie w budynku parafialnym Parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Armii Krajowej 9, a czuwać nad nim będą Siostry Salezjanki.


Osoby i instytucje, które chcą wspomóc budowę Okien Życia mogą dokonywać wpłat na konto:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Ul. Gdańska 111; 90-507 Łódź
PeKaO SA V o/Łódź 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077 z dopiskiem "Okno Życia"


Źródło: KAI 08.05.2009, zycie.lodz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life