czwartek, 7 maja 2009

Zaproszenie na film o żywności transgenicznej

W ramach 6.Festiwalu Filmowego Planete Doc Review pokazany będzie film "Świat według Monsanto" (108 min.), Marie-Monique Robin, Prod. Image & Compagnie / Arte France.

Projekcje planowane są w Warszawie w dniach 9 maja o godz. 10.15 oraz 16 maja 2009 r. o godz. 11.00, KINOTEKA , Pl.Defilad 1.

Monsanto jest firmą zajmującą się nasiennictwem, biotechnologią oraz produkcją nawozów i środków ochrony roślin. Twórcy filmu zastanawiają się nad tym, dlaczego działalność giganta budzi na świecie tak wiele protestów i głosów sprzeciwu. Postanawiają więc nieco dokładniej przyjrzeć się koncernowi.
„Nie możemy stracić ani dolara” – informowała poufna publikacja firmy w chwili, gdy okazało się, że część jej produktów nie przechodzi koniecznych badań ani testów. Przez wiele lat takie sprawy ignorowano.

Dla przedsiębiorstwa manipulującego materiałem genetycznym kluczowymi okazały się zmiany w amerykańskim ustawodawstwie, umożliwiające wprowadzenie produktów Monsanto na rynek.
Wątki z historii korporacji są coraz bardziej szokujące: skandal z ignorowaniem badań, próby fałszowania ich wyników w Kanadzie, zatrucia pracowników, samobójstwa zależnych od Monsanto farmerów bawełny w Indiach, niekontrolowane rozprzestrzenianie się transgenicznej soi i kukurydzy.

Film Marie-Monique Robin jest portretem korporacyjnego molocha, bezwzględnymi metodami dążącego do kontroli światowej produkcji żywności. Strategię Monsanto dobrze parafrazuje jeden z bohaterów filmu, komentując zmiany w amerykańskim ustawodawstwie: „Dla Monsanto to nie było zwycięstwo, to było skuteczne przejęcie”.

Źrodło: PlaneteDocReview

Zobacz też: Żywność genetycznie modyfikowana - bezprecedensowe zagrożenie dla zdrowia

Koalicja Polska wolna od GMO

FILM DOSTĘPNY JEST TAKŻE NA YOU TUBE:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life