poniedziałek, 1 czerwca 2009

31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa

Dzień 31 maja jest obchodzony Światowy Dzień bez Papierosa.

Obecnie na świecie papierosy pali co trzecia osoba po 15. roku życia, tzn. 1,3 mld osób, a rocznie z powodu chorób związanych z tym nałogiem umiera ponad 5 mln palaczy - alarmują eksperci od spraw zdrowia.

WHO już dawno uznała palenie tytoniu za jeden z najniebezpieczniejszych czynników, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu - przypomniała dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce.

Według dyrektora generalnego WHO, dr Lee Jong-Wooka, palenie sprawia, że co 6,5 sekundy umiera na świecie jedna osoba, nie licząc tzw. biernych palaczy. Co roku z powodu palenia papierosów umiera rocznie 4,9 mln ludzi. Liczba ta ma się podwoić w ciągu najbliższych lat.

W czasie palenia do organizmu ludzkiego dostaje się ponad 4 tys. szkodliwych substancji, z czego 43 to związki rakotwórcze. Do toksyn obecnych z dymie zalicza się m.in. metanol, tlenek węgla (tzw. czad), promieniotwórczy polon-210, kadm, amoniak, aceton, DDT, arsen.

Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa na całym świecie, również w Polsce, organizowane są społeczne akcje i happeningi, które mają informować o następstwach używania tytoniu oraz zachęcić do zerwania z paleniem.

Źródło: wp.pl 30.05.2009

Zobacz koniecznie: Polska bez dymu i Cena nałogu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life