wtorek, 9 czerwca 2009

Jesteś w ciąży? Uważaj na lekarstwa !

W dniu 8 czerwca w Warszawie, odbyła się, zorganizowana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych konferencja pod hasłem: „Bezpieczeństwo stosowania leków w okresie ciąży i karmienia”.

Rzecznik Urzędu, Wojciech Łuszczyna, przypomniał o aferze związanej z talidomidem, lekiem przeciwbólowym i przeciwwymiotnym . Stosowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku spowodował u kilkunastu tysięcy dzieci poważne deformacje, np. brak lub skrócenie rąk i nóg. Talidomid miał wpływ na geny i anomalia pojawiają się również w kolejnych pokoleniach.

Na rynek trafia wiele leków, a badania na zwierzętach nie dają jednoznacznej odpowiedzi w sprawie ich bezpiecznego stosowania podczas ciąży. Często dopiero obserwacje lekarzy po wprowadzeniu leku na rynek pozwalają wykryć jego szkodliwy wpływ na ciążę - powiedział dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Leki mogą wpływać na rozwój dziecka w różnych okresach ciąży - również jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka, powodując poronienie. W czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży mogą zaburzyć kształtowanie się narządów, a później prowadzić np. do zaburzeń wzrostu.

Niestety, również popularnie stosowane leki przeciwbólowe mogą być szkodliwe dla dziecka - szczególnie niebezpieczny okres to 4-8 tydzień, gdy tworzą się narządy.

Aspiryna i inne niesterydowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko poronienia i mogą prowadzić do powikłań w późniejszym okresie ciąży. W drugim trymestrze można w razie konieczności stosować diklofenak lub ibuprofen. Najlepszy jest jednak paracetamol. Przez całą ciążę nie należy używać metamizolu (pyralgina) - ostrzegają lekarze.

Niektóre leki - przykładowo krople do nosa stosowane przy przeziębieniu - mogą zakłócać przepływ krwi przez łożysko. Również wielu antybiotyków nie powinno się podawać w czasie ciąży. Możliwe zakłócenia rozwoju dziecka, nie jest jedynym problemem związanym z przyjmowaniem leków podczas ciąży.

Wydzielany w czasie ciąży hormon - progesteron - wpływa na wchłanianie leków w przewodzie pokarmowym. Zmienia się ich dostępność i metabolizm - przykładowo substancje wydzielane z żółcią w związku z jej zastojem stają się bardziej toksyczne. Nerki pracują wydajniej, co zwiększa wydalanie leków z moczem. Wszystko to powoduje, że kobieta w ciąży inaczej reaguje na leczenie.

Źródło: PAP 08.06.2009

1 komentarz:

  1. Oczywiście, ze trzeba uważać bardzo na to co sie zażywa w czasie ciąży. No chyba, ze są to leki stworzone dla ciężarnych. Takie jak na przykład Prenalen.

    OdpowiedzUsuń

© puls pro-life