sobota, 20 czerwca 2009

Projekt ustawy o in vitro już w Sejmie

Złożony został poselski projekt ustawy zakazujący zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Podpisało się pod nim ponad 90 posłów.

W projekcie wprowadzono zapis, jednoznacznie zakazujący tworzenia embrionu ludzkiego poza organizmem kobiety. Zakłada też "program ratunkowy" dla już poczętych i obecnie zamrożonych embrionów - miałyby się z nich rozwinąć i urodzić dzieci. Pierwszeństwo do ich urodzenia miałaby matka biologiczna, ale możliwa byłaby również adopcja.

Projekt mówi o zakazie praktyk eugenicznych - nie dopuszcza selekcji embrionów ludzkich ze względu na ewentualne defekty biologiczne, wady czy zagrożenie chorobą. Określa też zasady ochrony genomu i embrionu ludzkiego oraz ustanawia Polską Radę Bioetyczną i Urząd Prezesa ds. Biomedycyny.

Na zgłoszenie w Sejmie nadal czeka projekt ustawy bioetycznej przygotowany przez Jarosława Gowina (PO). Projekt przewiduje m.in., że in vitro ma być dostępne dla małżeństw, zakłada możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce, wyklucza pobieranie komórek rozrodczych od osób trzecich, wprowadza również prawną ochronę embrionów, oraz zakaz selekcjonowania i mrożenia.

Przez kilka miesięcy projektem zajmował się specjalny zespół w PO. Nie doszło jednak do jego zgłoszenia w Sejmie. Pojawiły się różnice zdań dotyczące dostępności in vitro wyłącznie dla małżeństw, a także tworzenia tylko dwóch zarodków.

Źródło: PAP, Onet - 18.06.2009 opr. HLI

Zobacz też: Zbiór artykułów na temat bioetyki i i n vitro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life