poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Kofeina powoduje bóle głowy

Badanie 50 483 mężczyzn wykazało, że ciężkie bóle głowy i migreny występują często u tych, którzy każdego dnia konsumują dużą ilość kofeiny (ponad 500 mg / dobę).
Ciekawe, że zmniejszenie zużycia kofeiny (125 mg / dobę) niewiele zmienia. Zażywanie mniejszych dawek kofeiny zwiększa prawdopodobieństwo chronicznych bólów głowy, co może trwać 14 lub więcej dni w miesiącu. Ludzie, które cierpią na bóle głowy, lekarze zalecają zmniejszenie spożycia kofeiny lub zrezygnowanie z niej.

Kofeina dostarczana jest do organizmu, nie tylko z kawy, herbaty i napojów energetycznych, ale także z czekolady, lub narkotyków. Substancja ta jest stymulantem centralnego układu nerwowego, hamującym senność. Kofeina jest całkowicie wchłaniana w żołądku i jelicie cienkim w ciągu 45 minut od spożycia.

Zgodnie z innymi badaniami, zażywanie 300 i więcej mg kofeiny dziennie może powodować halucynacje. Taka ilość kofeiny zawarta jest w trzech filiżankach kawy naturalnej, 7 filiżankach kawy rozpuszczalnej, 6 filiżankach mocnej herbaty, 9 butelkach coca-coli lub 4- napoju Red Bull.

Występowanie omamów ze związane jest z faktem, że kofeina zwiększa opracowanie kortyzolu - "hormonu stresu". Im więcej jest kortyzolu w organizmie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia halucynacji.

Źródło: Science.compulenta.ru 17.08.2009

Zobacz też: Headaches? Blame the cofee, Norwegian University of Science and Technology


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life