środa, 12 sierpnia 2009

"Lustrzana" dziewczynka

W klinice neonatologicznej w Soczi przyszła na świat wyjątkowa dziewczynka, którą określono "lustrzaną". Ma ona całkowite przełożenie trzewi (łac.situs inversus), tzn. wszystkie narządy wewnętrzne są położone po przeciwnych stronach (serce po prawej, wątroba po lewej stronie).

Przypadki dzieci urodzonych z transpozycją któregoś z narządów zdarzają się częsciej - z całkowitym przełożeniem lekarze rosyjscy spotkali się po raz pierwszy.
Całkowity situs inversus obejmuje zarówno trzewia jak i organy klatki piersiowej tak, że stanowią one lustrzane odbicie typowego ułożenia narządów.

Mama dziewczynki Olga Iwanowa została wcześniej uprzedzona o wyjątkowości swej córki. Maleństwo zostało przeniesione po porodzie na oddział intensywnej opieki neonatologicznej, z powodu zapalenia płuc wynikłego z infekcji wewnątrzmacicznej. Nieprawidłowości zdrowotnych związanych z przełożeniem organów nie wykryto. Wszystkie działają prawidłowo.

Dziewczynka była kilka dni pod respiratorem, obecnie jest szansa na przeniesienie na oddział noworodkowy. Rodzice z utęsknieniem czekają na chwilę, kiedy będą mogli Angelinę zabrać do domu.

Źródło: Rossijskaja Gazieta 12.08.2009

Zobacz też: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Genetycznymi


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life