wtorek, 25 sierpnia 2009

Milionowe odszkodowanie od firmy tytoniowej

Członkowie ławy przysięgłych sądu federalnego w Los Angeles wydali werdykt skazujący koncern tytoniowy Philip Morris na zapłacenie odszkodowania w wysokości 13,8 mln $ córce nałogowej palaczki, która zmarła na raka płuc.

Betty Bullock, która zmarła w lutym 2003 roku, wytoczyła w kwietniu 2001 roku proces koncernowi tytoniowemu oskarżając go o wprowadzanie w błąd nabywców jego papierosów i innych wyrobów tytoniowych poprzez utwierdzanie ich w przekonaniu o rzekomej małej szkodliwości tych wyrobów.

W 2002 roku ława przysięgłych nakazała, aby Philip Morris zapłacił odszkodowanie w rekordowej wysokości 28 mld $, ale sędzia zmniejszył później wysokość tego odszkodowania do 28 mln $.

W 2008 roku federalny sąd apelacyjny, do którego odwołali się adwokaci koncernu, uchylił ten wyrok i zarządził przeprowadzenie nowego procesu. Adwokaci argumentowali, że Bullock paliła z własnej woli, a szkodliwe skutki palenia są znane każdemu palaczowi.

Betty Bullock, która zmarła w wieku 64 lat, zaczęła palić papierosy Marlboro kiedy miała 17 lat. Następnie zmieniła papierosy na Benson & Hedges. Obie te marki produkowane są przez koncern Philip Morris. Odszkodowanie otrzyma córka zmarłej.

Źródło: PAP 25.08.2009

Zobacz też: Nowy sposób na edukację palaczy

Projekt całkowitego zakazu palenia trafił do Rządu RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life