poniedziałek, 3 sierpnia 2009

Witaminy i suplementy znikną aptek w styczniu 2010

Od 1 stycznia 2010 r. wejdzie w życie unijna dyrektywa regulująca sprzedaż naturalnych środków leczniczych (np.zioła) i suplementów diety. Zawiera ona listę produktów, które będą dopuszczonych do sprzedaży po tym terminie. Te, które się na niej nie znajdą, będą musiały zostać wycofane ze sprzedaży, bo staną się nielegalne.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kryteria dopuszczania do sprzedaży suplementów diety. To rynek wart 2 mld zł rocznie.Wiele suplementów diety, czyli m.in. witaminy, preparaty odchudzające, a także dermokosmetyki, zawierające substancje lecznicze (np. szampon przeciwłupieżowy), dnia 1 stycznia 2010 r. będzie musiało zniknąć z rynku.

Wyroby te spełniają warunki zakwalifikowania do kilku kategorii: leków, żywności i kosmetyków.

31 grudnia 2009 r. upływa termin wyznaczony przez Ministerstwo Zdrowia producentom na przerejestrowanie tzw. produktów z pogranicza – mają zostać zarejestrowane jako leki. Wojciech Łuszczyna z Urzędu Rejestracji Leków przyznaje, że wielu producentów nie zdążyło dopełnić procedury. Ci twierdzą, że prawo jest niejasne.

Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego domaga się wydłużenia okresu przejściowego do końca 2014 roku. Jej przedstawiciele poskarżyli się w ministerstwie na brak kryteriów, rozróżniających suplement od leku.

Według nieoficjalnych szacunków z unijnego rynku od stycznia 2010 r. może zniknąć nawet 5 tys. produktów zawierających 200 różnych składników.

Źródło: GazetaPrawna.pl, RynekZdrowia.pl 03.08.2009

Zobacz też: Chemiczna kontrola ludzi - Codex Alimentarius

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life