czwartek, 17 września 2009

70 rocznica inwazji wojsk sowieckich na Polskę


Dziś mija 70 rocznica inwazji sowieckiej na Polskę.

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Po sowieckiej agresji na Polskę, 17 września 1939 roku do niewoli dostało się ponad 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu, zapadła na najwyższym szczeblu.

Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Straży Więziennej.


Dziś w Warszawie w godzinach popołudniowych przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędzie się uroczysta msza święta a po niej odczytany zostanie apel poległych.

Wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbędzie się koncert "W hołdzie Polsce" na którym wystąpią m.in. Tomasz Stańko i Aga Zaryan. Od dnia dzisiejszego rozpoczną się w kinach projekcje filmu Ryszarda Bugajskiego "Generał Nil", który został włączony do oficjalnych Obchodów 70 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

17. września, o godz. 21.00 zapalmy w oknach świeczki w hołdzie ofiarom sowieckich represji.


Źródło: PolskieRadioEuro.pl 17.09.2009

Zobacz też:
Ksiądz Prałat Zdzisław Peszkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life