wtorek, 29 września 2009

Sosnowiec od dziś ma Okno Życia

W diecezji sosnowieckiej o godzinie 13.00 zostało otwarte Okna Życia. Umiejscowione jest przy klasztorze sióstr karmelitanek( ul. Matki Teresy Kierocińskiej) . - Okno Życia ma być wypełnieniem hasła duszpasterskiego „Otoczmy troską życie” i dziękczynieniem za dar życia – podkreślił bp Grzegorz Kaszak, obecny przy inauguracji.

Za przygotowanie miejsca, gdzie matki mogą bez żadnych zobowiązań bezpiecznie zostawić niedawno urodzone dziecko odpowiada Caritas Diecezji Sosnowieckiej. – Jeśli któraś z mam zdecyduje się na zostawienie tu swojego dziecka, siostry karmelitanki natychmiast się nim zaopiekują, a później bardzo szybko zostanie przekazane do adopcji. W ten sposób znajdzie kochająca rodzinę i będzie mogło normalnie dorastać – opowiada ks. Stefan Wyporski.

Okno Życia to specjalne miejsce z ogrzewaniem i wentylacją. Po otwarciu okna uruchamiać się będzie alarm, który wezwie mieszkające w domu siostry.

Matka pozostawiająca dziecko zachowa anonimowość i nie będzie poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafi do szpitala na oddział noworodków, gdzie przejdzie badania, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd i ośrodki adopcyjne.

Zadaniem sióstr opiekujących się „Oknem Życia” będzie także zadbanie o dziecko do czasu przyjazdu pogotowia oraz powiadomienie ośrodka adopcyjnego Ten natychmiast powiadamia sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska.

Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w marcu 2006 r. w Krakowie u sióstr nazaretanek.

Źródło: diecezja.sosnowiec.pl 29.09.2009

Zobacz też: Powstają kolejne Okna Życia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life