wtorek, 1 września 2009

WHO kwalifikuje doustne pigułki antykoncepcyjne do I grupy czynników rakotwórczych


Prawdopodobnie najlepiej strzeżoną tajemnicą współczesnej medycyny jest związek pomiędzy pigułkami antykoncepcyjnymi i wzrostem ryzyka powstania raka piersi.

Pomimo, że doustne środki antykoncepcyjne, zostały zaliczone do I grupy czynników rakotwórczych, zgodnie z
raportem opublikowanym w 2005 roku przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia, lekarze nadal rutynowo przepisują pigułki z rożnych powodów, począwszy od trądziku do kontroli urodzeń (American Cancer Society, 2008).

Złożone preparaty hormonalne składają się z estrogenu i progesteronu lub progestagenu, syntetycznej formy progesteronu. Estrogen i progesteron są żeńskimi hormonami płciowymi; estrogen powoduje wzrost błony śłuzowej macicy a progesteron przygotowuje endometrium na przyjęcie zapłodnionego jaja.(
National Cancer Institute, 2006)

Powodem połączenia estrogenów i progesteronu/progestagenu jest fakt, że podanie samych estrogenów zwiększa ryzyko raka macicy. Połączenie dwóch hormonów daje ochronę przed rakiem macicy ale zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi.

Nauka wymienia dwa mechanizmy wzrostu ryzyka raka piersi. W obydwu przypadkach progesteron/progestagen działa jak miecz obosieczny gdyż zmniejsza ryzyko powstania raka macicy ale "daje zezwolenie" estrogenom na negatywne oddziaływanie na DNA piersi.
Po pierwsze, połączenie estrogenu i progesteronu/progestagenu działa jak genotoksyna, co oznacza,że uszkadza DNA bezpośrednio w gruczole piersiowym. Okazało się, że w ten sposób działa kilka metabolitów estrogenu, oraz produktów rozpadu, w tym 4-hydroksy-katecholową chininę estrogenowa (Lanfranchi, 2007).

Po drugie, działanie estrogenów jako mitogenu lub promotora raka sprzyja rakowi na dwa sposoby. Jak widać na wykresie (u góry), stymuluje wybuch szybkiego namnażania się komórek w gruczołach piersi, powodując większe prawdopodobieństwo mutacji ze zwiększonym poziomem podziału. Dodatkowo, estrogeny sprzyjają szybszemu rozwojowi już istniejących komórek nowotworowych w piersi (Lanfranchi, 2007).

Dlaczego nasze społeczeństwa nie wie o zwiększonym ryzyku?

Dlaczego nastolatka bierze pigułki na trądzik nieświadoma ryzyka dla swojego zdrowia?

Kobiety przecież zasługują na coś lepszego.

Źródło: jillstanek.com

Zobacz też: Breast cancer: risk and prevention, Breast Cancer Prevention Institute, 2006

Oral Contraceptives and Cancer Risk: Questions and Answers, National Cancer Institute, 2005-2007

Known and Probable Human Carcinogens, American Cancer Society, 2008

Overall Evaluations of Carcinogenicity to Humans, IARC WHO,2009

Zależność między aborcją a rakiem piersi


Rak piersi zabija codziennie 13 kobiet

Pigułka zabija kobiety


Opis działania hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych - zamieszczony w ulotce dla pacjentki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life