piątek, 16 października 2009

Akcja skierowana do rodziców dwulatków

Bilans dwulatka to badanie okresowe, które pozwala ocenić, czy dziecko jest prawidłowo żywione, czy odpowiednio się rozwija, a także wcześnie wykryć wady rozwojowe i poważne schorzenia, w tym nowotwory. Prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej inaugurującej akcję "Zrób bilans dwulatka", że rodzice nie mogą zapominać o tym badaniu.

Wiele dwulatków nie przechodzi obowiązkowych badań okresowych, bo niektóre matki o nich nie wiedzą albo uważają, że nie jest ono konieczne – uważa prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii.

Tymczasem bilans dwulatka to pierwsze obowiązkowe (reguluje to rozporządzenie ministra zdrowia) badanie okresowe po przyjściu dziecka na świat. – Można podczas niego wykryć wady rozwojowe serca, nerek, mózgu, narządów płciowych, które pojawiły się w międzyczasie albo nie zostały wykryte po urodzeniu – twierdzi prof. Dobrzańska.

Pozwala ono również ocenić, czy matka nie popełnia błędów w żywieniu dziecka, co może prowadzić do trwałych zmian w metabolizmie, skutkujących w przyszłości cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym czy nadciśnieniem.

Już tak podstawowe badania jak pomiar masy ciała i wzrostu dają wiele informacji na temat prawidłowego rozwoju dziecka. Wyniki pomiarów są nanoszone na tzw. siatkę centylową, która jest jedną z metod obiektywnej oceny rozwoju fizycznego. Jak przypomniała prof. Dobrzańska, w Polsce 11 % 2-latków jest otyłych, a drugie tyle niedożywionych.

Prawidłowe żywienie dziecka w wieku 2 lat nie polega na tym, że maluch je to samo co dorośli - zaznaczyła. W jego diecie powinny się znajdować w odpowiednich proporcjach białka, tłuszcze i węglowodany. Rodzice powinni pamiętać o 5 porcjach warzyw i owoców, o zastępowaniu słodkich soków wodą. Trzeba też uświadomić rodzicom, jak ważne jest zapewnienie dziecku niezbędnej dziennej dawki witaminy D i wapnia, które decydują o prawidłowym rozwoju kośćca. Jeśli dziecko otrzymuje za mało witaminy D, to może dojść do resorpcji kości i spowolnienia wzrostu, a gdy jej dobowa dawka jest zbyt duża - do choroby nerek, tzw. kamicy odlewowej. (Więcej...)

Partnerami akcji są Centrum Zdrowia Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Źródło: PAP/onet.pl 15.10.2009

Zobacz też: Zrób bilans dwulatka

Strona oficjalna akcji "Bilans dwulatka"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life