środa, 14 października 2009

Opinie Polaków o aborcji

Według ostatniego sondażu CBOS około 2/3 Polaków nie chce, by prawo pozwalało kobiecie przerwać ciążę, gdy trudno jej będzie wychować dziecko.

Testem na opinię dotyczącą przerywania ciąży jest na całym świecie odpowiedź na pytanie, czy aborcja powinna być prawnie dopuszczalna, gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji materialnej albo po prostu nie chce mieć dziecka. Od początku lat 90. nasze poglądy się nie zmieniały, np. tyle samo Polaków dopuszczało, co odrzucało aborcję z tych powodów.

Nie zmienia się akceptacja dla przerywania ciąży w dramatycznych okolicznościach opisanych w ustawie z 1993 r. Nawet w grupie ludzi najbardziej wierzących 2/3 akceptuje prawo do przerwania ciąży, gdy zagrożone jest życie matki, a ponad połowa, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Ostatnie pomysły całkowitego zakazu aborcji, nad czym - po liście abp. Michalika do marszałka Sejmu - pracują już posłowie głównie z LPR, nie zyskałyby zatem szerszej aprobaty.

Zmianę widać na poziomie ogólnych deklaracji. W 1997 r. 65 % Polaków uważało, że „kobieta, jeśli tak zdecyduje, powinna mieć prawo do aborcji w pierwszych tygodniach ciąży" (bez precyzowania warunków), dziś tak sądzi tylko 44 %.

Socjolog Mirosława Grabowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy utrzymujące się przyzwolenie na przerywanie ciąży w przypadkach opisanych w ustawie.

- Ludzie lubią być w zgodzie z prawem - uważa socjolog. - Ale nawet tutaj przyzwolenie zmalało. Widać efekt debat nad ustawą o aborcji. Do ludzi dotarły argumenty duchownych i świeckich, że najważniejsza jest ochrona życia poczętego, że można zabić poczęte już życie jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

Sondaż CBOS to kolejny dowód, że w ostatnim roku roku wezbrała w Polsce - przynajmniej w deklaracjach - fala rygoryzmu moralnego zgodnego z nauką Kościoła. Postawa wobec aborcji wyróżnia nas wśród europejskich sąsiadów. W niedawnych badaniach Gazety Wyborczej okazało się np., że aż 67 % Niemców i tylko 21 % Polaków oczekuje od papieża Benedykta XVI złagodzenia kościelnego zakazu aborcji.

Źródło: gazeta.pl /rynekzdrowia.pl 14.10.2009

Zobacz też: Czarny rynek aborcyjny

Manipulacja Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA)

Restrykcyjne prawo aborcyjne - mniejsza śmiertelność kobiet w ciąży

Bezpieczna aborcja to szkodliwy mit


Blog informacyjny dla osób dotkniętych aborcją


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© puls pro-life